bugün

'' özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben yapabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. O halde ya istiklal ya ölüm! '' mustafa kemal Atatürk
işittim ki bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Ben kimseyi zorla Milli Meclise davet etmedim. Herkes kararında hürdür, bunlara başkaları da katılabilirler. Ben bu kutsal davaya inanmış bir insan sıfatıyla buradan bir yere gitmemeye karar verdim. Hatta hepiniz gidebilirsiniz!
Asker Mustafa Kemal mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağı alır, bu şekilde Elmadağı’na çıkar, orada tek kurşunum kalana kadar vatanı müdafaa ederim. Kurşunlarım bitince bu aciz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunlarıyla yaralanır, temiz kanımı, kutsal bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. Ben buna and içtim!
Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.
"sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir"

yani sen birçok savaşa katıl, en zor şartlar altında milleti örgütle, büyük ölçüde bağımsızlığı sağla, sonra toplumu yeniden inşa ederken ilim, fen, sosyal politikalar, sanayileşme, toprak reformu vs arasında sanatı da ihmal etme, Avrupa'ya göndereceğin öğrencileri 'sizleri birer kıvılcım olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz' de. falan filan.

Neyse, biz dindar ve "kindar" bir nesil yetiştiriyorduk en son...
"Nereden bilebilrim ki benim bıraktığım chp'nin yıllar sonra aynı chp olacağını, aynı haliyle kalacağını".. Evet paşam, ne bu chp senin bıraktığın chp; ne de bu Kemal o Kemal..
Yukarda gördüğüm kadarıyla " gökten indiği sanılan kitapla ülke yonetemeyız, Muhammed in sözleri... " ve cum A namazı kılıp hutbe okuduğu da üzerine konunca kafa karıştıran sözlerdir. Bilmiyorum şu an yorgunum belkide anlayamıyorum. Birisi yukardaki tabloyu açıklarsa iyi olur.
Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.
Kahraman Türk kadını, Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.
(bkz: geldikleri gibi giderler)

henüz gerçekleşmese de umudu yitirmeyelim...
iktidar sahipleri gaflet ve dalalet hatta ihanet içinde olabilir.

Paşam oluyor , ne yazık ki oluyor .
görsel

Biraz latife.
"Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir."

Mustafa Kemal Atatürk
"eğer bir gün sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin."
Yolunda izinde gitmekten,senin gibi büyük bir lidere sahip olduğum için duyduğum gurur ve onurdan asla asla vazgeçmeyeceğim. Ne mutlu Türk'üm diyebilene.
görsel
YURTTA SULH CiHANDA SULH.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.
sosyalizm Türklüğün en büyük düşmanıdır. görüldüğü yerde başı ezilmelidir.
"Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır."
“Benim ihtiraslarım var, Hem de en büyükleri. Fakat bu ihtiraslar, yüksek mevkiler işgal etmek veya büyük meblağlar elde etmek gibi maddi emellerin tatmini ile ilgili değillerdir. Ben bu ihtiraslarımın gerçekleşmesini vatanıma büyük faydaları dokunacak, bana da layıkıyla yerine getirilmiş bir vazifenin canlı iç rahatlığını verecek büyük bir fikrin başarısında arıyorum. Bütün hayatımın prensibi bu olmuştur. Ona (bu büyük fikre) çok genç yaşımda sahip oldum ve son nefesime kadar da onu muhafaza edeceğim .”

1914, sofya
görsel
görsel
Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Mustafa kemal atatürk.
yurttaşlarım; az zamanda çok ve büyük işler yaptık.
Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müridler, meczuplar memleketi olamaz.
“VATAN SAVUNMASINDA GEREĞiNDEN FAZLA MERHAMET, VATANA iHANETTiR”
güncel Önemli Başlıklar