bugün

genellikle ve sahiplerinin kahir ekseriyetinin yaptığı, parkta mı yatalım ulan, biz yarının avukatları, muhendisleriyiz, ama bugün ağzımıza sıcıyorsunuz seklinde sitem ettiren kötü durum.
büyük bir mallık örneği.evin kirasını 600 ytl bile yapsan,3-4 kişi birlikte kalan öğrenci grubuna fazla gelmez,özellikle ev güzel ve üniversiteye yakınsa.fakat aile için 600 ytl ciddi bir rakamdır.Evin boş duracağına varsın kirasını tıkır tıkır ödeyen öğrenci otursundur.
ilk bakışta, dairelerin öğrencilere daha fazla fiyattan gazlandığı göz önüne alınırsa mallık örneği gibi görünen ama dairenin amortisman giderleri işin içine katıldığında gayet akıllıca bir görüntü çizen strateji. amortisman giderleri deyip geçmeyin güreşirken duvar yıkan öğrenciler ülkemizde görülmüştür.( kontrolden çıktım, kimin tarafındayım ben hulayyynn.)
+kaç odalı bu ev amca
-2 oda 1 salon, bakın işte burası da salonu.
+kaç lira kira istiyorsun peki?
-kira istemiyorum. ben size ev vermem.
+niye vermiyorsun?
-ben öğrenciye ev falan vermem.
+ya sapık mısın? madem vermiycen o zaman niye gezdiyorsun evi.
-göstermek için. bakın evim ne kadar güzel görün. huhaha. bu ev benim öğrenciye vermem. hatta kimseye vermem. huhahaa. şimdi defolun evimden.

(bkz: gosterip de vermemek)
ilk önce öğrenciye vermem diye direten amca, nasıl olduysa artık, emlakçı neler dediyse, otuz iki dişi birden gözükerekten tamam vereceğim ama şartlarım var diyerek yanınıza yanaşır.

"evde gürültü istemiyorum, eve kız öğrenci almak yok*, bu apartmanda hep aileler kalıyor geceleri fazla takılmayın, yatın uyuyun*, arasıra aniden ziyaretinize gelebilirim*"*
evden ümidini kesmiş ev sahibinin kiralayabileceği tek grup olan öğrencilere evini vermesi.
gelecek olan öğrenciler erkekse ya bunlar şimdi eve karı kız atarlar başımı belaya sokarlar diye düşünen ev sahipleridir.
ogrenciye kiraladigi eve ogrenciden habersiz kendi anahtariyla giren ev sahibinden daha iyi kalplidir..
kriter belirlerken öğrencileri yok sayan evi çok kıymetli ev sahibi
okul hayatının hiç olmadığı aşikardır
(bkz: ogrenciye vermiyoruz)
(bkz: ogrenci olmayana vermiyoruz)
sizden önceki kiracı olan öğrencilerin evin 2 kapısını kırıp yakacak olarak kullandıktan sonra, akıllanan ev sahibinin yapacağı eylem.
Ev sahiplerinin sapına kadar haklı oldukları hadise.
eve kız atarsınız siz,içki içersiniz,gürültü yaparsınız vb bahanelerin arkasına sığınılarak gerçekleştirilen eylemdir.ancak,kendi halinde,kimseyi rahatsız etmeden bunları yapan öğrenciler,acaba evsahibinin karısını-kızını öğrenci mi düdükledi diye düşünmekten kendini alamamaktadır.
(bkz: öğrencisin dediler ev vermediler)*
+ben öğrenciye ev vermiyorum
-iki sınıf arkadaşım oturuyor bu apartmanda ne diyon sen amca?
+onlar kız, öğrenci sayılmaz.
-bi siktir git ya.
daha kotusu ogrenciye evi pahali vermek
gazoz_kapaği nin bu aralar ev ararken sıkça duyacığı bahanedir. özellikle tutucu şehirlerde sıkça rastlanır.

ev sahibi: öğrenciye ev yok.
erkek öğrenci: abi üst daireyi kız öğrenciye vermişsin.
ev sahibi: evet verdim onlar kız.
erkek öğrenci: ne farkeder öğrenci öğrencidir.
ev sahibi: olmaz siz erkeksiniz onlar kız.
erkek öğrenci: illa kestirmek mi lazım , cinsiyet mi deiştirelim. bırakıyorum lan ev aramayı. gitgel yapıcam.
emlakçılık yaptığım dönemde;
- bir fiskos masası almaktansa duvarı oyup çiçek saksısı koyan kirac öğrencileri gördükten sonra
- nevruz bayramını taban tahtalarına yuvarlak şekilde kolonya, ispirto döküp evde kutlayan öğrencileri gördükten sonra
- kullanılmayan odanın taban tahtalarının acil durumlarda sobada yakıldığını gördükten sonra
- tıkanan tuvaletten çıkan kullanılmış kadın pedi ve prezervatifleri gördükten sonra
asla kınayamayacağım ev sahibi davranış biçimidir.
geri kafalı ev sahiplerinin uyguladığı protokoldür.çünkü maazallah mahallede "senin ev kerhane olarak kullanılıyormuş" diye adı çıkabilir.nikahsız kızlar erkekler aynı çatı altında bulunabilir.aman yarabbi,ne büyük trajedi !!!
(bkz: öğrenciye vermiyoruz) vs. (bkz: öğrenci olmayana vermiyoruz)
kendine gore haklı nedenler urettigi bir dusuncedir. ama her ogrenci icinde aynı sey dusunulmemelidir.
konusma aynen gecmıstır

-alo,xxx bey ben xxx emlaktan arıyorum!3.katı 3 tane xxx unıversıtelı gence verıyorum?bı mahsuru varmı?
-evet evet sızın kızların ust katı
-çat!
-puşta bak kibarlıktan soruyoruz hayır vermeyin diyo!
- gelenin gidenin fazla olmaz dimi
+ olmaz yaw taş çatlasa 1-2 kişi oda ayda yılda bir
- yüksek sesle müzik dinler misin?
+ müzik sevmem abi
- güzel...geç saatlere kadar durmak yok
+ saat 11 oldumu uyurum abi
- tamam bu iş oldu hadi hayrını gör evin
+ bu işkence için kaç para alacağım aq
öğrenciye ev verildiği zaman komşularda da bir sıkıntı başlar.evi binbir bela tutan öğrenciler,komşularada ne kadar iyi huylu,efendi insanlar olduklarını ispatlamaya çalışır.kat arasında kız arkadaşlarına ders notu almaya gelmiş sınıf arkadaşı muamelesi yapılır.ama ya-ra-nıl-maz
sinirleri geren,bir olaydır...
+pardon,ben üst katınızdaki daire yi soracaktım da,acaba kiralık mıdır? (en efendi hal ile)
-öğrenci misin? (artist bir hal ile)
+evet...(mazlum,küçük emrah bakışı ile)
+arama boşuna (sinirli bir şekilde) (ve akabinde 6 yaşlarında veledi gelir kapıya baba kılıklı insanımsının yanına)
-neden aramıyım?(sabahtan beri şirin gözükmeye çalışan bünyenin patlamaya hazır hali ile)
+öğrenci istemiyorlar...(yükselen ses tonu ile)
-bana ev sahibi değil de,sen istemiyormuşsun gibi geldi...sana ne kardeşim,insan gibi soru sorduk değil mi sana...(velede bakarak) ulan inşallah evinden 500 km uzakta bir yeri kazanır gider de o zaman görürsün sen gününü...(yemişim ulan evini,seninle uğraşıcağıma veririm yüzde elli zammı evsahibime otururum kendi evimde ses tonuyla) **