bugün

entry'ler (6)

allah ın olmadığının anlaşıldığı anlar

o sadece çaresizi izler, yardım etmez...

ölüm denince akla ilk gelenler

dünyevî ağırlıklardan kurtuluş. hafifleme. bütün lambaların sönmesi, bütün cihazların susması, makinelerin durması. sonsuz sessizlik.

başka? başkası meçhul. inanca bağlı.

satanist evlat arif

komedi programı seyrediyorum sanki. şaka gibi bir video. siyah giyinmiş, parayla tutulan bir zavallı. şimdi videoya dikkat. sunucu, arife ''satanist misin?'' diye soru soruyor. arif ''hayır değilim.'' diyor. sunucu ''sende bütün satanistler gibi satanist olduğunu reddediyorsun.'' diyor. bunlar ne içiyorlar bende bilmiyorum. herkes satanist değilim der. mesela bir müslümana satanist misin? dersen. o bunu reddecektir. yani satanist misin sorusuna red cevabı veren her insan satanist midir? o zaman dünyanın yarısından fazlası satanist onu da geçtim bu adam orada ne arıyor? bir de rol yaptıkları çok belli. sözde satanist arif 5 dakikada islamla ilgili kitabı alırsa, 10 dakikada müslüman olur, 1 saat sonra da cemaatle namaz kılar.

tutenstein

2003- 2008 yılları arasında yayın yapan, emmy ödüllü harika bir çizgi dizi. çocuklar için son derece eğitici. zira benim bu antik mısır'a olan aşkımın 10 yıl önce kıvılcımını atmıştır.

lilith

inanışa göre lilith, âdem ile aynı zamanda ve aynı anda yaratıldıklarından âdemin kendisine eşit olduğu görüşündedir (bkz: tarihin ilk feministi) bu sebeple de âdem'e tabi olmayı şiddetle reddeder tanrı'ya asi olur ve cennetten uzaklaştırılır. bundan sonra tanrı âdem'in kaburga kemiğinden havva'yı yaratır havva sonuçta erkeğinin bir parçasından yaratıldığından ona tabi olur.

âdem ile havva ilk günahı işleyip cennetten kovulduktan sonra çocukları olur lilith bunu kıskanır ve bundan sonra adem oğullarından doğacak her bebeği öldürmeye yemin eder.

kabala

kabala, herhangi bir dini inanç, organizasyon ya da tarikat değildir. eskiden sadece 40 yaşından büyük, dini konuda uzman kişiler bu ilmi öğrenebiliyorlardı. çünkü insanların aklını kaçırmalarına sebep olabilecek derece tehlikeli ve güçlü bir ilim dalıdır. kabala, sizlere enerjilere hükmetmeyi öğretir ve sizi tanrı denilebilecek bir güce eriştirir. kabala, tılsımların ve büyülerin yapımında etkili ve esas roldedir. yani tılsımların, muskaların çoğunda ibranice harflerin bulunması kabala sayesindedir. kabala, museviler tarafından dünya'ya yayılmış ve popüler olmuştur.

fakat, kabala kökeni musevilere dayanan bir öğreti değildir. museviler onları mısırlılardan çaldı kendilerine göre değiştirip kullandılar. kabala; enerjilere hükmetme ilmidir. bir nevi gelişmiş büyü ve okültizmin karışımıdır.

antik mısır'da firavunları bu kadar güçlü ve saygın kılan pekçok unsur vardı. ama bu unsurlardan en önemlisi kabala'yı etkili şekilde kullanabilmeleriydi. neden antik mısır halkı firavunlarına tanrı muamelesi yapıyordu. çünkü firavunlar bu ilmi çok iyi bildikleri için tanrı gücüne ulaşmış ve elohim'e, allah'a meydan okumuşlardır.

mısır'da eskiden ruh bilimine ve büyüye çok önem verilirdi. özellikle ruh bilimci olarak adlandırılan insanlar vardı ama bu insanlar sadece insan ruhu ile değil başka ruhani varlıklarla iletişim konusunda çok bilgiliydi hatta mısır'da kabala sözcüğü kutsal bir anlam taşır.