bugün

21 yy da hala gusül abdesti alan insan

edit: başlığın aslı 21 nci yy da hala gusül abdesti alan ilkel olacaktı. zira ben öyle herkese insan demem.

gusül abdesti islami usüllere göre uydurulmuş bir nevi temizlenme ritüelidir. ancak tamamen semboliktir. uhrevi bir anlamının dışında dünyevi hiçbir anlamı yoktur. banyo yapmak gibi bir kavram varken hala bu tür sembolik olaylarla uğraşmak olsa olsa ilkellik olabilir. nasıl ki hala bayrak, marş v.s. üzerinden politika üretmeye çalışmak ilkellikse, banyo kültürünün olmadığı bir toplumun temizlenmek adına yaptığı sembolik ritüeli banyodan önde tutmak da o kadar ilkelliktir.

olaya bilimsel yaklaşacak olursak; bir kere cinsel ilişkiye girildikten sonra 1-2 saat boyunca bu ilişkinin salgıları hormonal aktivitelerden kaynaklı olarak sürmektedir. şimdi bu adamlar ne yapmaktadır, seksten sonra hemen banyoya girip gusül abdesti almaktadırlar. ee o zaman orgazm hali hormonal olarak devam ediyorsa yani kişi fizyolojik olarak hala etkisindeyse olayın ne anladık biz bu arınmadan. zira arınma öyle "ben yıkandım oldu" şeklinde olacak birşey değildir. milletin karısına kızına hayvan gibi bakıp, daha cömert giyinenlere orospu yaftası yapıştırıp ya da onları ahlaksız olarak niteleyip ama aynı zamanda da onları kesmekten geri kalmayıp öyle gusül abdestiyle felan arınamazsın. yok öyle yağma. arınmak zihnen olur. velhasıl banyo yapmak zaten kişiyi temizlemektedir. ardından bir de ritüele ya da başka bir yortuya gerek yoktur. aksi ilkelliktir bunun.