bugün

osmanli devleti nin geri kalma sebepleri

en önemlisi sancak sisteminin kalkması ile devletin başına tecrübesiz ve yoneticiliği bilmeyen adamların geçmesi
aslında sadece bu değil bir çok yanlış nokta var. bunlardan bir diğeri ise eğitim sistemi. eğitim sistemi sadece dine yonlendirilince olanlar oldu. bu sırada avrupa'da devrimler olurken osmanlı olduğu yerde kaldı.
gelelim devşirme sistemi yani osmanlı'yı ayakta tutan ve savaşlarda zaferlerden zaferlere sürükleyen yeniçerilere. onlarda da "ocak devlet içindir" anlayışı kaybolunca seferler yavaşladı. adeta sarayda buyuk bir gedik açılmıştı, devlet askerine, asker devletine guvenmez oldu. tabi bu sırada avrupada devrimler sona ermiş ve taşlar yerli yerine oturmuştu.
daha sonrasında gerçekleşen sanayi devrimi ise osmanlı'nın sonu oldu. (bkz: sanayi devrimi)
tabi ki bir diğer etkende tımar sistemiydi. hepimizin bildiği gibi osmanlı ekonomisi tarımla ayakta duruyordu tabi ki vergiler v.s. vardı ama osmanlı için toprak her şeydi. toprak işlenmeyince tımar beyleri beslenmedi, sonunda osmanlının bir diğer önemli asker kolu tımarlı sipahi olayıda sona erdi. vesselam çok geçmeden yıkıldı osmanlı. kısa kesiyorum çünkü devam edersem ne sayfalar biter nede bu gorkemli tarih.