bugün

françois marie arouet de voltaire

hayatına baktıkça hep bir hayranlık ve acı duyduğum şahane insan. şahane insan diyorum çünkü; fransızdır, asildir ama asilliğinin yanında karşı durduğu şeylere karşı serttir. asla itiat etmemiştir kimseye karşı, güçlüdür, bilgilidir, hayatı düz mantıkla yaşamayanlardan, sürekli bir şey öğrenerek yaşayanlardandır. boş işlere tahammülü olamayan, kendini büyüten, her an kendini geliştirme gayretinde olan adamdır. şu an eşine benzerine az rastlanır, onun gibisi bulunmaz türünde bir insandır. zamanının şartlarına rağmen inanmadığı, sevmediği, yanlış bulduğu şeyi acımasızca hicvetmiş ve bundan hiç korkmamıştır. aynı sertliğini hayatı boyunca sürdürmüştür, boyun eğmemiştir sonunu ne olacağını bilse bile. bu yüzden sürekli sürgün hayatı yaşamıştır. hazır cevap, sivri dilli bir kişi olması onu zamanında zorluklara sokmuştur, başına bela almıştır. genç bir asilzadeyi gücendirmekten korkmamış, geri durmamış orada ona haddini bildirebilme cesaretini gösteren belki de tek insan oydu. ingiltere sürgünü onu güçsüzleştirmemiştir. daha çok önüne gelen fırsatları en iyi şekilde kullanma özgürlüğünü kullanmıştır. ingiltere'nin şehrinden, yazarların, insanlarından, kültüründen tecrübeler edinmiş ve etkilendiği şeyler olmuştur.

acı duyuyorum çünkü böyle bir şahane insan öldü. bir daha rastlanmayacak böyle insanlara o yüzden eserlerini okuyorum, kendime idol olarak seçiyorum onu. neyse çok uzatmadan vikipedi den linkini veriyorum. okuyun ki bir insan hayatta nasıl dolu yaşar, şu an yaşadığımız hayat ne kadar boş öğrenin. saçma sapan dizilerle öldürdüğünüz zamanlara yanın.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Voltaire