cavit bey

 1. 3.
  mehmet cavit bey (1875-1926)-iktisatçı, gazete editörü ve osmanlı son döneminin önde gelen politik isimlerinden. ittihat ve terakki'nin üst kadrosundan olup, iktisadi işlerde bir numaralı ismidir.

  selanik'te doğdu. istanbul'da iktisat eğitimi aldı. banka memurluğu ve öğretmenlik yaptı. daha sonra gazete editörü oldu. geri döndüğü selanik'te ittihat ve terakki cemiyeti üyesi oldu. 1908'de 2. meşrutiyet'in ilanı sonrasında meclisi mebusan'a mebus olarak seçildi. 1909'daki 31 mart vakası sonrasında tevfik paşa kabinesinde maliye bakanı oldu. 1. dünya savaşı süreci de dahil olmak üzere; mondros mütarekesi'ne (1918) kadar devletin mali işlerinde bu pozisyonu ile önemli rol oynadı. avrupa ülkeleri ile finansal görüşmeleri yürüttü. 1921'de evlendi, 1924'te oğlu oldu. idamı sonrası oğlu yakın arkadaşı olan hüseyin cahit yalçın tarafından yetiştirilmiştir.

  1926 yılında atatürk'e izmir suikastı konusu ile ilişkilendirerek tutuklandı, yargılandı ve idam edildi. söz konusu süreç, ittihat ve terakki'nin önde gelen kadrolarından olup halen sağ olan ve cumhuriyet yönetiminde etkin konuma gelme ihtimali olan isimlerin tasfiye edildiği bir süreç olmuştur.

  hapisteyken karısına yazdığı mektuplar ancak idamından sonra ona teslim eilmiş ve daha sonra "zindandan mektuplar" adı ile kitap olarak yayınlanmıştır.

  (kaynak: ingilizce wikipedia sitesinden derlenmiştir.)

  http://en.wikipedia.org/wiki/Mehmet_Cavit_Bey
  0 ... usualsuspects

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle