bugün

ceo

sirketin hissedarlarini temsil eden yonetim kurulu tarafindan atanan, yuksek maas ve ozellikle de performansa bagli ikramiye ile verimli olmaya tesvik edilen, bir sirketin en ust duzey yoneticisidir. sirketin hissedarlari ve yonetim kurulu ile sirketin calisanlari arasindaki koprudur. dogrudan yonetim kuruluna hesap verir.

bazi durumlarda ceo'nun cikari sirketin cikarlarinin onune gecebilecegi icin hissedarlari zarara ugratacak kararlar almasi mumkundur. genellikle ceo'larin menfaatleri kisa vadeli, hissedarlarinki ise uzun vadelidir. sirketin sahibinin farkli (hissedarlar), yonetiicisinin farkli (ceo) olmasi durumuna temsil sorunu (agency problem) denir. en cok gorulen temsil sorunu, sirketi oldugundan daha karli gosterecek muhasebe hileleridir (ornegin gelecek yil satilacak mallari bu yil satmis gibi gostermek). boylelikle ceo yuksek bir ikramiye alacaktir. dusuk kar elde edilecek onumuzdeki yillar ise ceo icin cok da onemli degildir. yuksek kar eden bir sirketin ceo'su olarak baska bir sirkete gecmesi mumkundur. amerikada yasanan enron we worldcom skandallari bu turden skandallardir.

ceo'ya bagli calisan diger ust duzey yoneticiler:
mali isler icin (bkz: cfo)
bilgi sistemleri icin (bkz: cio)
operasyon (bkz: coo)