bugün

şehit olmak için filistine yardıma gitmek

dün izlediğim bir haber programında, gemidekilerden birinin oğlunu bulmuşlar konya'da ve düşüncelerini soruyorlar. o an ölenlerin ve yaralananların isimleri belli değil henüz. adamın oğlunun söylediği aynen şu şekilde: "babam şehit olmak için gitti oraya. inşallah ölenler arasında babam da vardır. amacına ulaşmış olur inşallah..." mantığa, zihniyete bakar mısınız. ondan sonra da diyorlar ki israil askerleri yaralılara bile kelepçe taktı. yahu adamların amacı ölmek, bir an kendine gelse ve eline imkan geçse sağı solu patlatacak, askerlere saldıracak. adam takmış kafaya ölecem illa diyor. şehit olsam da öbür tarafı garantiye alsam, hurilere kavuşsam diye gözü dönmüş. dolayısıyla kimse kusura bakmasın ama bu yaşadığımız olayda benim için önemli olan bu sözde yardım eylemini kimlerin, hangi zihniyetin yaptığı. gerçekten yardım amacıyla yola çıkılsa sonuna kadar hak vereceğim bir eylem, ancak gelin görün ki bu olayın filistine insani yardımla falan alakası yok.

edit: "çocuğun söylediklerini bilmem neresiyle anlamışsa" diye yorum yapan arkadaşlar lütfen çocuğun söylediklerini kelimesi kelimesine dinlesin, ondan sonra ne anlama geldiğini bi daha düşünsün. gerçi öss sınavında türkçe testinin 3/4'ü okuduğunu anlama soruları olduğu halde türkiye ortalamasının yerlerde sürünmesi de gösteriyor ki, ne okuduğumuzu anlayabiliyoruz, ne de dinlediğimizi. ben çocuğun söylediklerini yazıyorum buraya, başka şey anlatmaya çalışıyor da beceremiyorsa ben miyim kabahatli...