bugün

uzun boylularin daha zeki olmasi

bilim adamlarının bir zırvası daha gözüyle baktığımı haber. 3 yaşındaki çocuğa üstünkörü test yaparak diğer bütün değişkenleri çöpe atmış bulunuyorlar. bu tezi çürütecek bir sürü tez sürerim aklımdan. öncelikle avrupalı fasulye sırıkları madem daha zekiydiler de neden kağıt, barut, matbaa vs gibi buluşları onlardan en az 20 santim kısa çinliler yaptı. onların buluşlarının doğulu toplumlarca batıya taşınması vasıtası ile fasülye sırığı batı adam oldu. boy zekanın belirlenmesinde etken olsa, o halde çinlilerin bütün bir ulus olarak moron olması lazım gelmez miydi? bu satırlar boyu kısa olup da yapılan araştırmaya bok atmakta olan bir uuser in klavyesinin eseri değildir. japonlar keza aynı şekilde. ingilizlerin boy ortlaması 180 ise japonların 165 filan yani aradaki zeka farkı da açık seçik olmalı. fakat japonlar ingilizlerin daha hayal edemeyeceği bir teknoloji düzeyinde yaşıyorlar. zaten bu salak ingiliz bilim adamları bir ara da, ciddi ciddi insan yağmurda koşarken mi yürürken mi dah çok ıslanır diye bilimsel deney yapmışlardı. kısacası; önemli olan boy değildir. uzun boylu insan da kısalar da zeki olabilir. zeka seviyesini etkileyen faktörler kalıtım, çevresel faktörler, eğitim, kitap okumak, hatta içinde bulunduğun rusal duruma göre değişir. tarihten bir sürü kısa boylu da uzun boylu da deha çıkmıştır. örnekleri çoktur.