bugün

askerlik insan hakları ihlalidir

Askerlik düşünce sistematiğine ve düşüncenin kendisine yapılmış, bu noktada insana dayatılmış en ağır insani olmayan uygulamadır.
Devletlerin asker barındırmak zorunda olması, bir ülkenin bir ülkeye askeriyle saldırması, askerlik gerçeğinin insani olmayan bir uygulama ve dayatma olduğu olgusunu değiştirmez.
Eğer dünyada insan kalmanın onurunu yaşamak istiyorsak, bu dayatılan zorunlu gerçekliğe karşı durmak ve onu bir adım geriletmek insani erdemliliktir.
O namlular ki ölüm kusar, onların tetiğini senin, benim, onun askeri çeker. Ve her tetik çekildiğinde düşen candır. insandır.
Dünya, tüm insanların vatanıdır.
Vatanı sevmek en güzel ve doğal duygudur. Kim ki benim vatanımı, dünyamı kanlı namlularıyla kirletir ve ona tecavüze yeltenirse elbetteki karşı durur engellemeye çalışırım.
Askersiz, namlusuz bir dünya mümkündür, insanlık değerleri yüceltildikçe bu ana yaklaşmak daha olanaklıdır. Eğer askerlik insan hakkıysa, öldürmekte insan hakkı sayılır.
Öldürmenin hak olduğu bir dünya benim dünyam olamaz, bu hakkı savunan insan da erdemli bir insan olamaz.
Evet, askerlik insan hakları ihlalidir. Eğer insan olmak istiyorsak tabii.