bugün

15 yaşında doğurup bebeğini klozete atan kız

içler acısı durum.

anımsattığı şeyler var bana... ufaktan.
ben, mimarlık okuyorum. okuduğum okulun proje derslerine erasmusla öğrenciler gelir, serpiştirirler sınıflara.
geçen dönem bizim sınıfa çek bi çocuk geldi. başladık proje yapmaya.
birimiz araziye kongre merkezi önerirken, diğeri otel dedi, vs.
çek arkadaş da bişiler yapmış, yalnız türkçe yok bu çocuk meramını ingilizce anlatıyo.
bi tutturdu "single moms" diye, dinlemiyordum dinlemeye koyuldum.
meğersem ülkedeki "single moms" * için bi merkez yapmışmış, hem iş merkezi hem kreş hem zart zurt.
herifin surata baktım. sanarsın ankara kocatepe belediyesi hükümet konağını anlatıyor.
öyle bir ciddiyet, vakar, sorumluluk duygusu..
ama bunların hiç biri değildi dikkatimi çeken.
adam "single moms" derken öyle rahattı ki. sanki "ankara halkı" der gibi, normal bir topluluktan bahsediyordu.

ben kimseyi yaftalama derdinde değilim şu an.
tuhafıma giden, bu çocuğun "single mom" olayını bu kadar doğal karşılamasıydı.
yani bir kadın evlenmeden bir çocuk dünyaya getirebilir, onu da kendi başına büyütebilir.
çocuğun babasız büyümesi doğal bir şey.
aile dediğin şeyin yarım yamalak olması doğal bir şey.
hayret ettim.

işin devamında, hoca; türkiye'de bu merkezi dolduracak kadar "single mom" olmadığını, kullanıcı profilinin bu ülkeye uygun olmadığını vs vs söyledi. çocuk tamam dedi, sonra değiştirdi falan.

şimdi, toplum baskısı diyen arkadaşlar, siz böyle mi olmak istiyorsunuz ben onu merak ediyorum?
single mom derken vicdanınız hiç sızlamasın babasız büyüyen bir çocuk için, gayet rahat single moms diyin; bunu mu istiyorsunuz?
çocuk dediğin nedir ki, bi sevişirsin olur, nasılsa bizim malımız. öyle mi?
insan hayatı bu kadar değersiz mi?
aile! aile de mi mühim değil önüne gelenle sevişmenizden!
avrupa'nın sıçtığım muasır medeniyeti bu mu!
bu toprak üzerinde yetişen adam nasıl vicdanı sızlamadan der bunu?

aklımızın almadığı binlerce şeyden biri. ne diyeyim.

ek: bu adamlara niye yazarsın ki bunları?
onların ne güzel evleri varmış diye mesaj geliyo yahu!
iyi biz de single mom merkezi kuralım, bu pezevenkler de rahat rahat becersin 15likleri! aferin!