bugün

komünizmin tutmamasının nedenleri

ütopyanın gerçekleşmesinin imkansız oluşundandır. arkadaşlar komünizm bir ütopyadır. ve bildiğimiz gibi

ütopyalar gerçekleşmesi imkansız düşüncelerdir. diyeceksinizki ozaman ütopyalara gerek var mıdır ?
evet vardır. insanlar gelebilecekleri en iyi noktaya ütopyalarını takip ederek gelebilirler. ütopyalarına en yakın yaşamı ancak böyle elde edebilirler. hiçbir ülkede komünizm uygulanmadı ki tutmasın.
komünizm sosyalizmin geldiği en son noktadır. ilk önce kavramları tam idrak etmek gerekir. birisi çıkıpta rusya komünizm uygulamadı mı ? gibi komik bir soru sormasın. sosyalizm arkadaşım o.
bu yüzden tespit sıçmaya da gerek yoktur.

edit:oradaki rejim komünist rejim değildir. bahsettiğin yaygın olarak kullanılan komünist devlet tanımı yanlıştır. senin gibi bilmeyen bildiğini sanan bir ütopya ile rejimi karıştıranlara özgüdür. genel bir yanlıştır bu. oradaki rejim baskıcı sosyalizmdir. yok efendim komünist ülkeler denirmiş yok efendim wikiymiş. komünist ülkeler denir lakin bu ütopya sahibi oldukları içindir. komünizmi uygulayabildikleri için değil. her sakallıya amca demeyeceksin.
donunuda kafana geçirmeyeceksin.
tamam kib öptüm bye.