bugün

gazze

350 kilometrekare yüzölçümü ve 2.5 milyon nüfusu ile dünyada nüfus yoğunluğu en fazla olan lokasyonlardan biri.

bu dar coğrafyada yaşayan insanların yüzde 80'i uluslararası yardıma bağımlı.

işsizlik yüzde 45.

bm raporlarına göre gazze, 2020 yılında 600 milyon dolar uluslararası yardım almış.

yani kişi başına yaklaşık 250 dolar bir paradan bahsediyoruz.

bu uluslararası yardım paraları, gıda ve ihtiyaç malzemeleri ile altyapı projeleri için gönderildi gazze'ye.
bunların dışında gazze'de hastane, okul, cami, yol, elektrik santrali yaptıran pek çok ülke var. yani gazzeliler bu yardım paralarından buraya da hiç harcama yapmadılar.

gelen bu paralara yıllardır hamas el koyuyor ve hamas gelen bu paraları silahlanmaya ve gazze'nin altına tünel yaptırmaya, yani betona harcıyor.

oysa ki gelen bu uluslararası yardımlar ile, gazze'de tarım ve hayvancılık geliştirilebilir, örneğin yüzlerce büyük tekne alınabilir ve açık deniz balıkçılığı vb yapılabilirdi.

ama hamas, bu paraları gazze halkının refahı için harcamak yerine, silaha ve betona yatırdı.

şimdi o milyonlarca dolar gömdükleri beton tüneller yok olana kadar israil operasyonları durdurmayacak.

hamas gazze'yi ve 2.5 milyon insanı esir almış sömürüyor. biz de 7/24 filistin israil goygoyu yapıyoruz.