bugün

ateist diye cenaze namazı kılmayan diyanet imamı

imam doğrusunu yapmış ve ölüye saygı sunmuş (bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek) ölüye asıl saygısızlığı yapan; ateist birini camiye veya kiliseye ya da sinagog cemevi vb ibadethalere götürüp ateist ölüye dini ritüeller yapanlardır.

allah inancı olan, dini islam olan biri olarak; ateist veya herhangi bir inanç düşüncesi gereği "ölünce beni yakın küllerimi istediğiniz yere dökün, davul zurna ile gömün, mezarım başında rakı için, şehitlikte gerdan kırıp erik dalı oynar gibi benim mezarım başında oynayın" vb isteği vasiyeti olan birinin dileği yerine getirilmelidir.
bunun karşılığını hesabını soracak değerlendirecek sen ben değil, değerlendirecek hüküm verecek allah olup, din inanç veya inanmamak ya da inanmak kimsenin tekelinde değildir.
allah ile kul arasında olan dini, inanmayı, inanmamayı kimse kendini allah yerine koyarak hüküm vermesin.

inanmayan birini bir ibadethaneye götürmek ve ona dini ritüelleri yapmayan din adamını eleştirmek bunu tartışmak (hangi din olursa olsun) aptallıktan başka bir şey değildir.