bir tereddütün romanı

peyami safa'nın en carpıcı romanlarından biri.. * peyami safa'nın diger romanlarında goze carpan anlatım tarzı burada da kendini gostermektedir.. ''iyi'' * ve ''kotu'' * karakterler arasındaki kesin cizgi daha romanın basında cizilmektedir.. sahip olunan degerler ve toplumsal gidişin dayattıgı degerler arasındaki sıkışma ve bunun verdigi bunalım hali romanda goze carpar..

--spoiler--
- ... alakalarımızın yüz bin sekline isim bulamıyoruz ve '' sevmek '' deyip cıkıyoruz.. onun için ne kadar suistimale ugruyor bu kelime..

- ''yıkılıyor hersey yıkılıyor'' , diyorum.. yıkılmıyor,sallanıyor.. hersey baskalaşmak uzere yerinde kalacak...

- + sevmek öldürmektir..bunu cok soyledim ben.. boyledir.. hepimiz kaatiliz..
*fakat bilmeyerek, istemeyerek azar azar oldurerek oyle degil mi?
+evet

- ...mütearifelere karsı isyanımızı bir orjinalite sanıyoruz, bu senin ve sizin kabahatinizden ziyade, tesiri altında kaldıgınız avrupa fikriyatının züppeliğine ait bir şaşkınlıktır... analığa karsı hürmetsizliğimizin cezası aynı zamanda hem tabiatten hem de cemiyetten geldigi için iki misli dehsetli olacaktır.. onun için ben derim ki saadetin ve idealin ve herseyin karnındadır.. daima oldugun gibi kainatı da senin karnın idare edecektir.. bilmem ki bana hak veriyor musun?
--spoiler--