bugün

ferdi tayfur

Türkiye'nin en büyük şöhretine sahip olmuş sanatçı. Bunu anlamak için dönemin büyük sanatçılarının açıklamalarına ve babalarınız şahitse onlara sormak yeterli. Bana göre ülkemiz içinde ki en iyi besteci ve şarkıcı. Bu aralar o kadar çok sardım ki kendisine 7/24 dinliyorum. Bu adamın 70-80lerde kırdığı rekorlar hala daha kırılamıyor. Gülhane konserine biletli 200 bin, biletsiz de 50 bin kişi geldiği söyleniyor ve 33 yıldır kırabilen olmadı. 1978 yılında çekilen Derbeder filmi o zaman ki 50 milyon nüfusa ve dönem şartlarının zorluğa rağmen 43 yıldır hala izlenme rekoruna sahip. Kendisinin geçirebildiği duyguyu geçirebilen şarkıcı yoktur ne Müslüm ne Orhan ne de ibo, Ferdi başkadır. Zamanında kıyaslandığı ibrahim Tatlıses kendisine rakip olabilmek için yapımcılar tarafından arabeske geçirilmiş fakat Ferdi'yi gazinolara çıkaracak parası olmayanlar ibo'yu çıkarırmış. Kıyaslandığı Orhan'dan müzik bilgisi hariç her anlamda daha üstündür ve kendisine rakip de olamamıştır. Ferdi'nin ilkokula bile gidemediğini hep çalışmak zorunda olduğunu, okuma yazmayı bile kendi kendine öğrendiğini düşünürsek, Orhan'ın rahat hayatına rağmen ondan birçok konu da üstün olması da başka bir olay. Ne yazık ki bu adamın değeri Müslüm gibi öldükten sonra anlaşılacak (Allah uzun ömürler versin), türünde goat olup da bu kadar underrated kalan başka şarkıcı yoktur. Bir adam düşünün gelmiş geçmiş en büyük şöhrete sahip olsun ama 0 egoya sahip olsun, kendisinden 1 yaş büyük Orhan'a abi desin ve kendi yerine hep onu ve Müslüm'ü yüceltsin. Arabesk tahtını pop a kaptırınca pılıtını pırtını toplayıp çekip gitsin piyasa olmaya çalışmasın. Öyle bir adam ki geldiği yeri unutmayıp hep halk içinden birisi oldu. iyi ki müziğe yönelmiş dediğim sayılı insanlardan birisi. 1. sıramda Ferdi Tayfur varsa 2. sıramda Ronnie James Dio vardır, bu 2 ismin yerleri çok başkadır. Daha çok yazmak isterim de kimsenin umrunda olmayacak zaten. En sevdiğim şarkıları: Koparma Gülleri, Bana Sor, Sabahçı Kahvesi, Benim Gibi Sevenler, Bu Şehrin Geceleri, Ben de Özledim, Hatıran Yeter, Huzurum Kalmadı, Çeşme, Olsan içmez Miydin Benim Yerimde, Sevdalılar Beni Anlar, Bana Da Söyle, Emmioğlu, Sanma Sana Dönerim ve Merak Etme Sen'dir.