biz böyleyiz

Ekşi sözlük’te film o kadar aşağılanmış ki, seneler sonra buraya gelip entry girdirecek kadar sinir kapladı içimi. Aslında orada bu entry’i girmek isterdim fakat yazar olmam için gerekli gerizekalılık ve bitlilik seviyesini karşılayamıyormuşum. Neyse allah çevrelerindeki insanlara sabır versin çöp kutusu sürüsü.
Filme geleyim. 2 kere izledim. Bu filmin esin kaynağı olduğunu düşündüğüm (bkz: about alex)’i de 2 defa izlemiştim. 28 yaşındayım, liseden beri yani 15 yıldır aynı arkadaş grubuna sahibim. Arkadaş da denemez artık, ruh hastalığına dayanan bir ilişki çeşidi bu. içinde ciddi sosyopatik davranışlar bulunduran ve bunu çok normalmiş gibi görüp devam ettirdiğimiz bir arkadaş ailesiyiz. Biz böyleyiz’deki ruh hastaları gibi.
Filme ergen filmi diyenler olmuş. Hiçbir ergen arkadaş grubu bu şekilde davranmaz. Tam tersi gençlik döneminden orta yaşlılığa doğru geçişin başlarındaki arkadaşların yaşayacağı dengesizlik ve manyaklık dolu bir ortam ve diyaloglar bunlar. Nerde görsem tanırım. Onca yıldan sonra hâla bir bok olamamışlık, bir bok olmuşluk ama içindeki boşluğu dolduramamışlık, artık büyüdüğünü sevdiklerinin ölümüyle iyice idrak ediş ve bunun bünyede yarattığı kaygı, gençlikteki fevri çıkış ve cesur girişimlerin artık içinde patlaması (karakterlerin o birçok sahnede neyse susayım sinirlerini çok net hissettim), zamanında osuruk yarışı yaptığın arkadaşının evlendiğini hatta çocuk sahibi olduğunu görüp bu gayet normal bir şeymiş gibi davranmaya çalışman ama asla anlam verememen...
şimdi bunları yazarken farkettim de, film gerçekten çok sınırlı bir yaş aralığına ve yaşam tarzına hitap ediyor olabilir. Evet son kararım bu oldu sanırım. Ben bu kadar içimde hissettiysem bu filmi, çoğu insanın hissedememesi normal galiba. insanlar bizim kadar mal değil sanırım. Evet aydınlandım. Filmdeki o mallığa sahip olmayanlar bu ne amk diyor bu filme. Moral bitti