bugün

kimsenin 5 kusak oncesini bilememesinin sonuclari

zorunlu tanım: kimse tabirinin içinde olmadığım için garipsediğim tespitler bütünü.

ön bilgi 1:

1. kuşak : ali-esme, oğulları osman
2. kuşak : osman-hatice, oğulları ali
3. kuşak : ali-mevlüde, oğulları ahmet turan
4. kuşak : ahmet turan-halime, oğulları xxxxxxx
5. kuşak : xxxxx-yyyyy, oğulları nevai

ön bilgi 2: türklerde alman tarzı bir saf ırk arayışı tarihin hiçbir döneminde ol-ma-mış-tır.

yorum 1 : en "azılı" ırkçı olarak bilinen hüseyin nihal atsız bile, ırk karışımlarının muhakkak olduğunu, ancak okyanusa bir kaç kova kırmızı mürekkep dökmekle okyanusun renk değiştirmeyeceğini izah etmiştir. hadi diyelim ki daha büyük miktarlarda döktünüz. doğanın tabii akışı (buharlaşması, yağmurlar vs.) okyanusu zaman içinde yeniden kendi haline getirecektir.

yorum 2 : bugün, atsız'ı dahi anlamamış üç beş çocuğun saçma fikirleri tarih içerisinde kayda değer bir bilgi olmayıp, topluma yön verme durumunda da değildir. Dolayısıyla antropoloji, milliyetçilik vb ciddi alanlarda eser vermiş ve zihniyet sürecini etkilemiş insanlar üzerinden tartışma yürütülürse en azından kalite artmış olur.

yorum 3 : basit iki sözle, türklük kavramı yok sayılmaz. kaldı ki biz turani ırktan geliriz. türklük bizim ırkımız değil milliyetimizdir. daha bu farkın bile ayrımını bilemeyenlerse meseleyi hiç tartışmasınlar. deden başka milletten kız aldı sen artık bir türklükten bahsedemezsin demek cahilliğin dik âlâsıdır.

ben türküm. bildiğiniz türk işte. 5 kuşak geriye doğru atamı anamı yukarıda saydım. hepsi ana baba türkler. antropologlar, farklı milliyetten yapılan evliliklerin taşıdığı genlerin 3 kuşakta bertaraf edileceğini söylerler.

ben kan olarak türküm, dil olarak türküm, zihniyet olarak türküm.

son not 1 : türklüğümün tartışılamayacak kadar net olması, atalarıma tapmam sonucunu doğurmadı. bilakis bendeki eğilim, onların zaaflarını ve iyi yönlerini tahlil edip, ailemi daha iyi idare etme yolunda gelişti. dedelerim her sene olan tabiat olayları hakkında bile bir sonraki kuşağa iki satır yazılı uyarı bırakmamış. ben ailemden gelecek kuşaklara muhtelif konularda yazılı notlar bırakıyorum.

son not 2 : türklüğüm hakkındaki kesin kanı, başka milletleri aşağılamaya sevketmedi beni. bilakis, kendimi net ifade ile başkalarının da en az benim kadar buna hakkı olduğu ve benim bu ülkenin sahibi olarak bunu temin etmem gerektiği fikri hâsıl oldu.

vs.

vs.

bu kadarını okursan şükrederim, uzatmıyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar