bugün

cep herkülü naim süleymanoğlu

gittim, izledim, çok beğendim...
herkese tavsiye ederim.

gerçekten güzel hikayeler var tarihimizde, umarım bu tip dönem filmlerinin devamı gelir.
ayla, müslüm, naim...
yazılacak o kadar hikaye çekilecek o kadar filmimiz var ki...

o günleri dün gibi hatırlıyorum.
rahmetli özal çıkmıştı, "size bir sürprizim var" demişti, bütün ülke bu sürprizin ne olduğuna kilitlenmişti.
hatta bazı gazeteler "tonton yeni zamlar yapacak" diye dalga geçmişti.

işte o sürpriz naim'di...

biz halter diye bir sporun varlığından haberdar bile değildik naim'i duyana kadar.
naim geldi milyonlarca kişi televizyon başında halter seyreder oldu.
naim türkiye'ye iyi geldi, iyi ki de geldi...

naim'in avustralya'da kaçırılışı, ingiltere'ye getirilişi, ingiltere'de büyükelçiliğimizden çıkarılması, başbakanlık uçağı ile türkiye'ye getirilmesi, havalimanında yeri öpmesi, sonra özal'ın elini öpmesi, seul'de kırdığı rekorlar dün gibi aklımda...

--spoiler--
yalnız filmde naim'in kaçırılması biraz kopuk olmuş.
bu kaçırılma operasyonunu yürüten milli istihbarat teşkilatıydı, filmde hiç mit'ten bahsedilmemiş, avustralya'daki operasyonu orada yerleşmiş gurbetçiler yapmış gibi lanse edilmiş.
naim'in kaçırılması son derece başarılı bir mit operasyonuydu ve operasyonun her evresinden turgut özal'ın haberi vardı...
lakin filmde özal'ın naim'in iltica talebinden sonra haberi oluyor gibi gösterilmiş.

naim'in türkiye'ye gelişi ve özal ile yaptığı basın toplantısı için 32. gün videosu;
https://www.youtube.com/watch?v=OJwtmnJFh_s

naim'i canlandıran oyuncunun seçimi harika, naim'in çocukluk yıllarını canlandıran oyuncu da çok iyi iş çıkarmış.
bir de 70'lerin sonundaki bulgaristan'ın imkanları gerçekten harikaymış, türkiye'nin çok çok üzerindeler kalite olarak bu da dikkatimden kaçmadı.
--spoiler--

hülasa 80'lere duyduğum özlem ile naim filmi birleşince baya bir ağladım filmde.

--spoiler--
son olarak eren bülbül ayrıntısı da mükemmeldi...
--spoiler--

büyük şampiyon naim süleymanoğlu, ruhun şad, mekanın cennet olsun.