bugün

fatih sultan mehmet

bu padişahı çok seven bir başbakan var hep över durur, torunu olduğunu söyler. gerçekten de tarihimizde yer almasıyla övünülecek, karizmatik ve entellektüel bir liderdir fatih sultan mehmet. mesela istanbul'u fethetme düşünceleri arasında avni mahlasıyla şiirler yazarmış. şimdikine bakıyoruz en bayağı haliyle "kubbeler miğğfeeeğğrr" diye bağırıyor. sarayın "şehzade yetiştirme ve yerleştirme" programları çerçevesinde musiki eğitimi almış ve makam öğrenmiştir. bizimkine ne zaman mikrofon uzatsak; "beraağğber yürüdüüük biz bu yollardaağğğ" diyor her seferinde. kendisi yabancı dil öğrenmeyi de ihmal etmemiştir, bir kaç avrupa dilini öğrenip literatür takip etmiştir. bizimki ise ingilizce sorulan bir soruyu tercumanına çevirtip "next year inşallah" diye karşılık verip, anlıyorum ama konuşamıyorumdan sonra anlamıyorum ama konuşuyorum akımını başlatmıştır. fatih imparatorluğundaki din bilginlerini saraya davet edip, onlarla sohbet edermiş. ama kesinlikle kendi dinini kabul ettirmek için değil. tamamen entellektüel bir tartışma. bizimkinin entellektüel birikimi ramazan bayramı mı, şeker bayramı mı civarında seyrediyor. fatih "devlet yönetiyorum çok meşgulüm" dememiş, hem kendi dilinde hem de yabancı dillerde kitaplar okuyup fikirler üretmiştir. bizimki de "gençliğimde çok kitap okuyanlar şimdi sefilleri oynuyor" diyerek icraat adamı olmasını övmüştür. kendisine sormak gerek, sefillerin yazarı kim diye. cevap verebileceğinden emin değilim.
bir soru da size. fatihi çok seven ve ondan 500 yıl sonra dünyaya gelmiş bu başbakan kimdir?
biliyorum bu başbakan toplum yapımızın bir sonucu. ama sormadan da edemedim.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar