bugün

lionel messi

Ülkemizdeki futbol mentalitesinin özetidir bu herif hakkında yapılan yorumlar. Kazandın mı haklısın. Ronaldo da realin altın çağının kaymağını yiyerek son 3 yıldır kazandı evet. 2009-2016 arası messinin kazandığı gibi. Yalnız anlaşılmayan nokta şu; messinin büyüklüğü, dehası hiçbir başarı ile hiçbir kupa ile ölçülemez seviyede. canlı izledim birçok süper yıldızı. Hepsi spesifik olarak belli başlı konularda en iyiydiler. Zidane top dağıtmada, gerçek ronaldo teknik kapasite, çalım ve bitiricilikte, Ronaldinho bilek hareketlerinde, xavi pas tekniğinde vs. Messi ise bu süper yıldızların bütün özelliklerinin çarpı ikisini bünyesinde toplamış bir adam. Kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi futbolcu. Sen diyorsan ki alsın napoliyi bilmemne yapsın yok efendim şu çöp arjantini dünya şampiyonu yapsın; allah akıl versin ne diyeyim. Maradona zamanında bunlar mümkündü. Günümüz futbolunda ise namümkün. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı. Çok defa canlı izledim maradonayı. Liderdi. Sahada farklı bir duruşu vardı. Ama oyun tekniği olarak messi ondan önde. Messi biraz kırılgan ve hani canı isteyince 100 alan zeki öğrenci modunda birisi. 2009-2013 arası estirdi. 2014 te biraz duruldu. 2015 te tekrar gaza bastı.( 2015 ocak- 2015 haziran arası belki de kariyerinin en iyi futbolunu oynadı. City maçını falan hatırlarsınız) sonra durdu. Ama durmuş halinin dahi istatistiklerine bir göz atın isterseniz. Nispeten durgun olduğu son 3 senede kaç gol kaç asist yapmış. Neyse uzattım. Demem o ki ronaldoyu veya herhangi birini messiden daha üstün göstereceğim diye o kadar komik ve aptal görüşler ortaya koyuyorsunuz ki anlatamam. Sırf bunu dile getirmek için yazdım bu entryi; size laf anlatmanın imkansızlığını bildiğim halde. Yok messide juveye gidecek yürek varmıymış ta bilmemne. C.ronaldo da yürek olsa mancester uniteda giderdi. Biliyor city varken kupanın sapını bile alamayacağını. Serie a'da rakibi olmayan juveye gitmek ne büyük cesaret ya Rab. Yani; bu kadar gerizekalı görünmek nasıl ağrınıza gitmiyor gerçekten anlamak güç. Hiç kasmayın; messi futbolun gelmiş geçmiş en iyisidir.