bugün

edward said

filistin'li hıristiyan bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen ve batıda eğitim görmüş edebiyat profesörü, aydın, kendi tabiriyle '' postmodernist entelektüel'' dir. postmodernizm entelektüelinin tanımını yaptığı ''entelektüel'' kitabı okumaya değer başyapıtıdır fikrimce. uzun yıllar kendini filistin davasına adamış, batılıların o dönemde küçümsemek için kullandıkları oryantalizm kelimesini farklı bir platforma taşıyarak ortadoğulu müslüman aydınların umut ışığı olmuştur. batıda eğitim gördüğü çocukluk ve gençlik yıllarında yaşamış olduğu, bir hıristiyan olmasına rağmen etnik kimliği dolayısıyla aşağılanmasını ve batının ikiyüzlülüğünü yıllar sonra hastalandığı dönemde yazdığı '' sürgün yılları'' adlı kitabında şu satırlarla ifade eder:

“Yıllar yılı biraz da o anki duruma göre, “Edward”ı ağzımda yuvarlayıp, “Said”i vurgulamayı ya da bunun tam tersini yapmayı yeğledim. Kimileyin de bu ikisini öyle peş peşe getiriyordum ki ne biri ne öbürü anlaşılabiliyordu. Ne olursa olsun katlanamadığım, ama sıklıkla yüzleşmek zorunda kaldığım şey, tanışma anlarında, karşımdaki insanların yüzlerinde beliren o kulaklarına inanamaz, sorgular ifadeydi: Edward? Said?”