bugün

sigarayı bırak hayatı bırakma

insan edimsel koşullanmayla yaşadığı için bağımlılığı kolay kolay bırakamaz. vücut bunu arzuladığında farklı bir uyarıcıyla aynı bölgeyi uyarman ve zamanla bu uyarıcının miktarını azaltıp ondan kurtulman gerekir ya da o uyarıcı yerine başka bir etkili madde kullanıp aynı yeri uyarman da olabilir.
bir şey sık tekrarlansa bile değiştirmek zordur kaldı ki bu bağımlılık yapan bir şeyse kolay kolay bırakılmaz.
sloganla yürümüyor bu işler ve cidden iradeyle bir ilgisi yok. tedavi olmayı isteyebilir biri ama bunun için geçici şeyler kullanıp bu sefer o kullandığı şeylere bağımlı olabilir.
tabi benim dediğim bağımlılar için yoksa üç beş sigara içen kişide bu olacak diye bir şey yok.
mesela uyuşturucu da böyledir, onu kullandığında haz aldığın için o mekanizma artık bağımlı olur, hazza ihtiyaç duyduğunda onu alırsın ama ondan kurtulmanın yolu aa bıraktım demekle olmaz.
ya yeniden koşullayacaksın, ya da belli ilaçlar kullanıp aynı bölgeyi farklı şeylerle tatmin edeceksin.
sigara da bağımlılık yapıyor bu yüzden onun tedavisi de önemli ve öyle ben bıraktım demekle de olacak iş değil. sağlam iradeyle bunun bir ilgisi de yok.