bugün

kuran ı kerim aldatmacası

günün birinde zamanın ileri gelenlerinden bir filozof, mevlana hazretlerinin yanına gelir ve der ki size 3 soru soracağım.

1. Allah vardır diyorsunuz, nerde? gösterin.
2. şeytan ateşten yaratılmış diyorsunuz, cehennem şeytanı nasıl yakacak, ateş ateşi yakar mı?
3. dininizde çok fazla kısıtlama yapıyorsunuz, niye insanları özgür bırakmıyorsunuz?

bunun üzerine mevlana yerde duran kerpiçten yapılma tuğlayı alır adamın kafasına vurur. adam kadıya gider, mevlanayı şikayet eder. kadı mevlanayı çağırır, niye böyle yaptığını sorar. mevlana der ki bana 3 tane soru sordu ben de cevap verdim. kadı bu nasıl bir cevaptır der. mevlana, bana dediki Allah vardır diyorsunuz, nerde? göster. başım ağrıyor diyor göstersin nerde? şeytan ateşten yaratılmış ateş nasıl yakacak şeytanı diyor, kerpiç de topraktan yapılmış kendisi de, niye acıtmış kafasını?
dinde çok fazla kısıtlama yapıyorsunuz diyor, ben özgürce ona vurdum şimdi buraya gelmiş ne diye şikayet ediyor?

adam şikayetçi olmaktan vazgeçmiş ve cevabını almış oturmuş. *

kuran-ı kerim aldatmacası olayına gelince, kuranda bazı ayetler bize ters gelebilir ya da ne dendiğini tam anlamayabiliriz bunun için çeşitli kuran tefsirleri okumak gereklidir.

sayın muhammed(s.a.v) nin kitabı deniliyor.

hangi insan,
cebelitarık boğazındaki sıcak ve soğuk suyun birbirine karışmadığını,
evrenin sürekli genişlediğini,
dünyanın ve ayın yörüngesini,
atmosferin 7 katmandan oluştuğunu,
dağların depreme karşı gösterdiği direnci,
firavunun cesedinin çürümediğini ve korunduğunu,

ve daha hatırlayamadığım birçok olayı bilebilir? Allah düşünelim diye bize beyin vermiştir. * *