bugün

kızıl sultan

sultan ıı. Abdulhamid han'a kalleşler tarafından yakıştırılmış lakaptır.Mevzu şu şekilde cereyan eder. Sultan abdulhamid han kimilerine göre bir evliya, kimilerine göre mükemmel bir siyasi idi. ve dolayısı ile filistin topraklarının gelecekteki vedahi o dönem içindeki değerinin farkında idi. getirdiği bir yasa ile, filistine girecek yahudilerden pasaport istemeye ve bu pasaportun vizesini de 1 hafta tutmaya karar verdi. bunu duyan ve siyasi anlamda hiç haz almayan, dönemin siyonist teşkilatlanma lideri ,theodor herzl kendisine gelmiş ve yeni çıkardığı filistinde dolaşma vizesini kaldırmasını istemişti. kendisine dönemin parasıyla da 500bin akçe teklif etmişti. buna sinirlenen ıı.abdulhamit han, "-buyurun efendiler, bir haftaydı bir güne indirdim." demiştir. üstüne hızını alamayan theodor herzl kendisine ikinci kez gelmiş bu sefer tüm dış borçlarını kapatması karşılığında filistinde dolaşım hakkı ve yerleşim hakkı istemiştir. sultan II. abdulhamit han buna daha fazla sinirlenecek ve şu tarihi cümleyle lakabını hakedecekti :- "ingiltere fransa gibi büyük devletlerin de dış borçları var, bor yiğidin kamçısıdır. ancak orası bana öncelikle müslüman olan, ve sonra orası için kanlarını vermiş türk olan şehit atalarımdan mirastır. siz değil dış borcumu kapamak, değil beni öldürmek, tüm bedenimi lime lime dahi etseniz, oradan size bir karış toprak yoktur". diyecek, ve huzurundakileri kovacaktır.

kendisi bu ünü dışında,dünyanın ilk organize istihbarat örgütünü kurmuş, ve bunla yetinmeyip, ispanyadaki ayrılıkçı * eta , irlanda kurtuluş örgütü *ıra'nın da kurucusudur.

allah toprağını bol etsin.