inek kedi ve fare hikayesi

eskilerin anlattığı hikayedir.

bana da rahmetli dedem anlatmıştı.

ormanda yaşayan bir fare varmış. hakkında ölüm kararı çıkmış. ormanda hangi hayvan onu öldürürse ödül alacakmış. kedi hemen öne atılmış. "ben onu yakalar öldürürüm!" demiş. ormanlar kralı aslan bu görevi kediye vermiş. hakkında ölüm kararı çıktığını öğrenen fare bucak bucak hayvanlardan kaçmaktaymış. bir gün kedi ile karşı karşıya gelmişler. fare tüm hızıyla kediden kaçmaya başlamış. en sonunda fare kaçarken bir ineğe rastlamış. ineğin yanına gelmiş. "lütfen beni sakla! peşimden kedi kovalıyor" demiş. inek "ben seni nasıl saklayayım?" demiş. fare tedirgin bir şekilde ineğin etrafında gezinirken en sonunda inek "aklıma bir fikir geldi." demiş. "sen geç arkama ben senin üstüne s*çayım." demiş. "üstüne s*çarsam kedi seni farketmez. kediden kurtulursun." demiş. fare bunu kabul etmiş. inek farenin üstüne s*çmış. kedi ineğin bulunduğu yere gelmiş. kedi normalde fareyi farkedemeyecekmiş ama fare kuyruğunu dik tuttuğu için farenin sadece kuyruğunu farkederek fareyi kuyruğundan çekip almış ve öldürmüş..

bundan çıkarılacak sonuç: * kuyruğu her zaman dik tutmanın alemi yok.. * her üstüne sıçanı düşman, her b*ktan kurtaranı dost sanma..