teog

teog sınav sonuçları gayet güzel olsa da bu durumun karnesine yansımadığı bir sürü öğrenci var. eğitimci olarak ben bile hala sistemin mantığını kavrayabilmiş değilim. çocuklara bu sizin ikinci yazılınız diyerek merkezi sınav yapmak ve bu sınavda derste görmedikleri konulardan soru sormak hangi vicdana sığıyor anlamak çok zor. bunun ne gibi bir getirisi olabilir bilen söylesin. ders verdiğim tüm öğrenciler okulun yanı sıra dershaneye de gidiyor ve durumları hiç iç açıcı değil. misal; öğrenci "fıstıkçı şahap" ı ezberlemiş ama "ne işe yarıyor bu fıstıkçı şahap? nerde nasıl kullanıyoruz bunu?" diye sorulduğunda şaşırıp kalıyor. okuldaki yetersiz eğitim, dershanedeki ticari kaygıya dayalı bozuk sistem, koy üstüne teog denen bu yeni komediyi... olan çocuklarımıza oluyor. biz bir şey için yarışıyoruz ama ne için yarışıyoruz diye kara kara düşünüyorlar... puanlama hataları, soruların yine birilerinin eline önceden geçmiş olması, müfredatta yer almayan konulardan soru çıkması, sonucun karne notuna her nedense doğru düzgün yansıyamaması... korkarım yakın zamanda "okutmayın çocuğunuzu amk. sizle mi uğraşacaz?" deyip en üste çıkacaklar...

büdüt: bu teog netlerinin ne işe yaradığından, sınavın 2. yazılı notu olarak değerlendirildiğinden öğrencinin yüzde doksanının haberi bile yok üstelik... ben söylüyorum gözlerini kocaman kocaman açıp "nasıl yaa?" diye soruyor gariplerim. bir şey yapıyorsun, bir düzen getirmeye çalışıyorsun bari neyin ne olduğunu işin muhataplarına anlatıver...