bugün

ateizmden deizme dönüş

takiyyeci ateist geleneği...

deizm ne lan? deizm, içi boş ve kof bir laf salatasından başka bir şey değildir.

deizm şu demek: bir tanrı var, o bir evren yaratmış ve biz onun yarattığı mahluklarız. ama gel gör ki bu tanrı; ne bir işaret göndermiş, ne bir peygamberle evrenini şereflendirmiş, ne insanlara bir görünüp tekrar istirahate çekilmiş, ne de kutsal bir kitapla insanlara hidayet rehberi olmuştur...

o kadar uğraş, didin, bir evren yarat; sonra da orada yarattığın mahlukları kendi kıçının keyfini sürsünler diye başı boş bırak. böyle bir şey var mı yahu?

deizmin üzerine kurulu olduğu şey de sevgidir ha... derler ki: ''tanrı hepimizi çok sever, bu yüzden insanlar arasında karışıklık çıkmasın diye din göndermez''

evet, öyle bir tanrıdır ki; ne adildir, ne kadirdir, ne halıktır, ne de başka bir şey.

benden farkı yok böyle tanrının.

benim de balıklarım var, onlara yemek vermiyorum, ölüyorlar. başı boş bırakıyorum balıkları, balıklarım deist çünkü...

ateist olsanız daha çok saygı duyacağım. ya da agnostik olun, filozof edalarıyla ''tanrı bilinemez'' gibisinden laflar edin.

deizm ne oğlum?

voltaire mı kesildiniz başımıza...

he bu voltaire de hümanizm ahlakçısıdır, deisttir, aynı zamanda da masondur tabii ki de.

geçmiş yüzyılların ''new age''çilerindendir.

çaktınız mı deizm neymiş?

edit:

''insanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece «iman ettik» demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?'' (ankebut, 2)

işte bizim yaratıcımızın kelamı!