bugün

turbanlilara takmis insanlar

kuranda kesin bir ifadeyle takılması emredilmemiş -yoruma açık- olduğu halde erkeklerin kadınları -eş, dost, akraba- bir şekilde toplumdan soyutlamak için o kadınları türban takmaları için zorlaması ve türban takmaya zorlanan kadınların bu işe hiç karşı çıkmaması nedeniyle duyulan antipatidir. ben bilmem beyim bilir zihniyetine duyulan tiksintidir. ''herkesin inancı kendine ama benim karım, kızım, bacım başını örtecek!'' saçmalığına duyulan iğrentidir*. sekiz, dokuz yaşındaki sübyanların bile kaçak kuran kurslarında başlarının bağlanmasına duyulan düşmanlıktır.

evet itiraf ediyorrum ki nerede türbanlı bir kadın görsem suratımı ekşitiyorum. sinirleniyorum. çünkü benim düşünceme göre hiçbir kadın türban takmak zorunda değil. hele o kadın bir de kocası, babası, eniştesi tarafından türban takmaya zorlanıyorsa ve bunu kuzu kuzu kabul ediyorsa daha çok sinirleniyorum. üstüne bir de türban takmış bir hanımefendinin elini sıkmak için davrandığım zaman o hanımefendi elini çekiyorsa delleniyorum, fıttırıyorum.