bugün

parabol

olabildiğine tanıdık ve ezici derecede sıcak bu,
şu anda aldığım şekil.

sana, bu gerçekliğe sarılmak
şu anda aldığım şeklimle;
gözlerim kocaman açık ve umut dolu halde,
gözlerim kocaman açık ve umut dolu bir vahşilikle.

bu değerli andan önce ne yaşandı, hatırlamıyoruz bile,
seçtiğimiz, burada olmak. gitme, kal içeride...
içimde yalnız olmadığımı hatırlatan bu beden, dokunan bana.
bu beden; beni ebedi kılan.
bu acıların hepsi sadece bir rüya.

parabol ve parabola...

birbirinden ayırmamızın çok da mümkün olmadığı, lateralus albümünden iki muhteşem tool şarkısı.

açıkçası internette, her şarkı çevirisi sırasında yaptığım araştırmalardan birinde, parabol & parabola hakkında çok fazla teori okudum. kimileri şarkıların maynard'ın oğluna duyduğu sevgi hakkında olduğunu, kimileri insan ruhuyla ve bilinçaltının evrimiyle alakalı olduğunu, bazıları ise seks veya uyuşturucuyla alakalı olduğunu söylüyor.

tool'u böylesine eşsiz kılan şeylerden birisi de bu: üstte belirtilen görüşlerin hepsi ama hepsi doğru olabilir ve ben de maynard'ın bu şarkıları yazarken bunların hepsini bir ilham kaynağı olarak kullandığını düşünüyorum. maynard'ın fazlasıyla mushroom kullandığı ve şarkılarının birçok cinsel ima taşıdığı biliniyor. modern pop kültürünün aksine bunlar sapkınlaşmış imalardan ibaret değiller bunlar, daha çok seks konseptinin kendisinden veya seksin bir metafor olarak kullanılmasından ortaya çıkmış daha derin mesajlar.

parabol ve parabola'daki devamlı lirik örgü, maynard'ın "tripping" halinden geliyor ve şarkıya (ve çekilen klibe bakıldığında) bu çok açık.

insan bilinci lateralus'un devamlı ele aldığı bir tema ve parabol & parabola da bu döngüyü bozmamakta.

klip hakkında da konuşmak gerekecek, ama onu parabola'ya saklamak gerek.