bugün

murat menteş

bugünkü yazısında metin kaçan'dan söz etmiş kişi.
"insanları en iyi yaptıkları iş üzerinden tanımlamak gerekir." demiş. Bu ne demektir? hitler'i tanımlamak için çok başaralı bir lider demek ya da başarılı bir seri katil için, zeki, idealist tanımlarını kullanmak demektir. süslü kelimeler kullanıyor, bunu çok iyi de yapıyor, ki romanlarını sevme nedenim de bu. ama bazen sadece kulağa hoş gelsin diye yazıyor gibi.

şimdi metin kaçan konusuna gelirsek, hakkında tam olarak bir şey diyemem. kitabını okumadım ama filmi izledim ve tabi ki çok beğendim. tecavüz konusunda ise bir şey bilmemiz artık imkansız, işin gerçekliği tartışılır. bir insan ağır roman gibi bir kitap yazınca, insanlar ister istemez, bu kişi böyle bir şey yapmış olabilir diye düşünüyor. ama ortada kesin bir şey yok, bahsedilen suçu işlemiş de olabilir, suçsuz da olabilir. tek bildiğim; bir insan intihar ediyorsa vicdanı var demektir. genel olarak intiharın bencilce bir şey olduğunu düşünüyorum ama bu durum farklı. iki seçenek var gibi gözüküyor; ya vicdan azabından, ya da bahsedilen olay olmadıysa bu yakıştırmalarla daha fazla yaşamak istemediğinden.