bugün

love actually

izlediğim en iyi romantik komedilerden birisi oldu. Zaten çoğu insanın birbirleriyle olan etkileşimleri beni hep etkilemiştir. Her kişinin kendi içinde ayrı konusu var ve bu da film içinde film yaratıyor adeta. Açıkçası filmi izlediğimde de üzüldüm benim neden böyle bir hayatım yok diye. Ama bir umut adeta içimi ısıtan bir yapım oldu. Filmlerde galiba en çok etkilendiğim şey türüyle bağdaşık anlatım tarzı. Benim için anlatım tarzı ve sahneler çok önemli. Bende duygu ve heyecan yaratabiliyorsa ne alâ.. Öyle bir filmdi izlediğim. Son zamanlarda da böyle gözyaşı dökmemişimdir.

Öncelikle ingiltere avantajı var filmde. Tipik ingiliz soğukluğu beklerken böylesine sıcak bir filmle karşılaşmak adeta bir sürpriz oluyor insana. ingiltere'nin oyunculuğunu aşk aromasıyla birlikte önümüze sermişler. Bazen bir olayla sevinirken, diğer bir olayla üzülebilmek mümkün. Bunun da nedeni konu çeşitliliği.. Fakat bir konudan diğerine sapmadan çok iyi ilerliyor film. Anlatmak istediklerini çok tatlı bir dille anlatıyor. Fakat bir iki karakterin konusu diğerlerinden biraz geri kalmıştı. Süresi uzun olsaydı benim için hiç bir problem olmazdı. En azından o karakterlerinde yaşadıkları tam olarak kurgunun içine oturtulabilirdi.

Bana en çok uyan hikaye ise içinde Keira Knightley'nin olduğu hikayeydi. O kadar yalın, masum ve gerçeklik barındırıyor ki sormayın gitsin. O sahnelerde kendimi tutamadım. Ağladım, ağladım.. Sular seller. Tabii içinde Keira olunca daha bir tatlıydı sanki, tatlı kurabiyem benim. Bu arada ingiltere milliyetçiliği de unutulmamış. Yapılsın tabii ki.. Zaten bu filmin iyi bir reklamı var ve bunu ülkenizi tanıtabilmek adına yapıyorsunuz. ingiltere başbakanının sergilediği egosuz, tavırsız hareketler bunların bir göstergesi. ingiltere öyle bir gösterilmiş ki sanarsınız sınırı geçince erosun okundan sizde yiyeceksiniz gibi. işte iyi filmin iyi reklamı da böyle yapılır zaten. Ek olarak aksanlarının avantaj olduğunu da öne seriyorlar. Hatta o hikayede gülmekten öldüm...

Her bir karakterin üzerinden psikolojik çıkarımlar yapabilirsiniz. Çünkü film buna çok müsait.. Müzikleriyle, oyunculuklarıyla ve de anlatılan aşk hikayeleri ile kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden. Notting Hill tadında deniyor fakat onun çok daha fazlası var.. Aşk sarhoşuyken insanı sevdiceğine değişik sürprizler yaptırtacak düzeye getirirken, depresif haldeyken de ben niye böyle bir aşk yaşayamıyorum diye dibe çöktürtebilir. O yüzden siz, siz olun bu filmi sevgilinizle izlemeyin. Romantik komedi derken durum psikolojik gerilime dönmesin. Yazık olmasın o ilişkiye. *