bugün

karatay diyeti

işim dolayısıyla fazla hareket etmeden, iki ay da 6 kilo verdiğim diyet. ( tabi hala devam ediyor) bu aslında diyet değil, tam bir yaşam tarzı.kitap ta yazarın geçmişini okuduğunuzda şunu anlıyorsunuz ki kendisine kimse gık diyemez, tabi bir tek "serbest dolaşan özgür tavuğu" nereden bulacağımız konusunda bir açıklama yapmamış. temel olarak kendisi şekeri kısıtlayın, ekmek yerine kuruyemiş
yiyin. en az beş saat aç kaldıktan sonra yiyin diyor. prensip şu: ağzımıza bir lokma attığımız andan itibaren, pankreas insülin salgılamaya başlıyor, insülin de yediğimiz yiyeceklerdeki şekeri önce yakarak enerjiye dönüştürüyor arta kalanı da hücrelere gönderip
depolattırıyor. bu yanan enerji bizi iki saat idare ediyor,eğer yememeğe devam edersek, bu sefer pankreas tekrar mesaj alıp bu sefer
'glukagon' hormonu salgılıyor bu hormon hemen karaciğere gidip "abi elindeki yedek şekeri verirmisin diyor, karaciğer de "emrin olur abi deyip şekeri veriyor ve o şekerde yakılıp iki saat daha enerji sağlıyor. yani hiçbir şey yemeden dört saat idare ediyoruz. işte
yazar burada işin püf noktasına geliyor. diyor ki eğer yine de yememeğe devam ederseniz bu sefer birikmiş yağlarımız içinde bulunan
'leptin' hormonu hareket geçiyor ve yağlara "millet hemen yıkılmaya başlayın adam aç yıkılın ve enerjiye dönüşün diyor. (bunu onlara kendi uyguluyor) işte asıl yağ kaybı burada başlıyor ve zayıflıyoruz; ama bunun için beş saat geçmesi gerekiyor. kendime gelince
her sabah rafadan iki yumurta, yada omlet ya da sucuklu yumurta, avucum büyüklüğünde beyaz peynir 3 zeytin 15 tane badem yiyorum ve
yedi saat hiç bir şey yemiyorum; ama yedikten üç saat sonra 2 gr c vitamini, 2 gr omega3 alıyorum yemeğe kadar çay, kahve, 2 litre su
içiyorum, zerre kadar rahatsız olmuyorum. tatlıyı ideal kiloya kadar bıraktım.tabi meyveyi de. meyve eğer yüksek efor sarfetmiyorsanız
yemeyin yada kontrollü yiyin diyor. bu rejimde et serbest. bulgur pilavı yenebiliyor.