türkiye nin okuma alışkanlığı

 1. ?.
  bes'in ar-ge birimi tarafından hazırlanan "türkiye'nin okuma alışkanlığı" raporu.

  türkiye’de okunan kitaplar, genellikle "siyaset, aşk, cinsellik" konularını işliyor. günde ortalama 5 saat televizyon seyreden türk halkı, kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat vakit ayırıyor.

  türkiye, kitap okuma konusunda çoğu afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda. japonya’da toplumun yüzde 14'ü, amerika’da yüzde 12'si, ingiltere ve fransa’da yüzde 21'i düzenli kitap okurken, türkiye’de yalnızca on binde 1 kişi kitap okuyor.

  nüfusu 7 milyon olan azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken, 71 milyon nüfuslu türkiye’de bu rakam 2-3 bin civarında kalıyor. birleşmiş milletler insani gelişim raporu’nda kitap okuma sıralamasında, türkiye 86. sırada yer alıyor.

  bir japon bir yılda ortalama 25, bir isviçreli 10, bir fransız 7, bir türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor. türkiye’de, okuma alışkanlığına sahip 70 bin kişi bulunuyor.

  rapora göre, türkiye’de bir kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir norveçli 300, amerikalı 210, ingiliz ve japon 87 katını ayırıyor. dünya ortalaması da türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla.

  birleşmiş milletlerin yaptırdığı bir araştırmaya göre, kitap için norveçli 137, alman 122, belçikalı ve avustralyalı 100 dolar, güney koreli 39 dolar ayırıyor. dünya ortalaması 1,3 dolar iken, türkiye’de bir kişi kitaba yılda ancak 0,45 dolar harcıyor.(bu arada kitapların pahalı olduğu gerçeğini de yazsalarmış.)

  abd’de yılda 72 bin kitap basılırken, rusya’da 58 bin, japonya’da 42 bin, fransa’da 27 bin, türkiye’de ise 7 bin kitap basılıyor. türkiye’de dergi okuma oranı ise yüzde 4 olarak belirlendi.

  ingiltere’de ortalama bir gazete olan günlük the sun gazetesi türkiye’deki gazetelerin toplam tirajı kadar satıyor. türkiye’deki gazete okurlarının yüzde 85'i yalnızca spor ve magazin sayfalarını okuyor.

  türkiye’de bin 412 kütüphane olmasına rağmen, sadece 400'ü uluslar arası kütüphane standartlarını taşıyor. kütüphanelerdeki kitap sayısı 12 milyon 221 bin 192, kütüphanelere kayıtlı üye sayısı 254 bin 7 ve satın alınan kitap sayısı ise 13 bin 862.

  türkiye’de öğrencilerin sadece yüzde 19'u, 25'ten fazla kitaba sahip.

  türkiye’de en çok basılan yerli kitaplar keloğlan masalları, nasrettin hoca fıkraları, cinsel içerikli kitaplar, karadeniz fıkraları ve dini bilgiler ilmihal kitapları, en çok basılan yabancı kitaplar ise la fontaine fablları, ezop masalları, andersen masalları, çocuk kalbi ve cinsel konulu kitaplar oluyor.

  tamam kitap okumak okulla ilişiğini kesmiş, işinde gücünde olan insanlar için bir ihtiyaç gereklilik olmayabilir. ama anlamadığım şey, okula devam eden, okuyan çocukların öğrencilerin sadece yüzde 19'unun, 25'ten fazla kitaba sahip oluşudur. tamam kötü diyorduk da, buna kötü bile denemez..
  3 ... kanuni sultan sinan
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.