bugün

fetih 1453

ortalama bir seyirci gibi konuşulacak olursa, iyi bir film denilebilir. ama detaylara takılan, derinlemesine analiz eden, kaliteli bir izleyici için oldukça kopuk bir film diyebilirim.

filmin kimi sahnelerinde açıkça greenbox gözlemlenebilir. hatta bir sahnede resmen adamlar havada duruyordu. ulubatlı ve rakibini izleyenler, salondan bağırarak çıktılar diyebilirim. neden o kadar bağırış?

ayrıca, filmin en garip yanı bence, fatih'in paşalarına nerede savaşmaları gerektiğini söylerken, yer isimlerini türkçe söylemesi oldu. hayır anlamadığım biz mi çok gerizekalıydık böyle bir şeye gerek duydular, yoksa gerçekten bunu düşünmeden mi hazırladılar bilmiyorum? ayvansaray'ın ne işi var o dönem orda. kim verdi o ismi oraya?

dönemin istanbul'u güzel tasvir edilmiş. bu kadarını beklemiyorduk. hiç mi iyi yanları yok.
birebir dövüş sahneleri gerçekten çok başarılı. lağımcıların yaşadığı dram iyi yansıtılmış, ayrıca büyük şahi toplarının döküm aşamaları da etkileyiciydi. ulubatlı hasan'ın bayrağı diktiği sahne, tüylerin havada takla attığı sahnedir ayrıca.

özetle: ortalama bir tarih filmi; ancak konular çok kopuk olmuş. takdir ettim ve gururlandım ayrıca.