bugün

8 şehit varken başbakan ın somali ye gitmesi

bu değerdir. birileri açlıktan ölüyor. sen ülkece yardımlar toplayıp, ben buradayım sizin yanınızdayım demek adına o ülkeye gidiyorsun. bundan tabii, bundan zorunlu bir şey var mıdır? "senin ülkende şehit veriliyor otur ülkene bak. onları hallet sonra git" nasıl bencil, mantıksız, yobaz, sığ, kıt bir düşüncedir bu. benim ülkemde acılar yaşanıyor evet, ama bu demek değildir ki başka yerde ölen insanları, sırf başka bir ülkenin insanı diye ikinci plana atmak. ne kadar hastalıklı bir düşüncedir bu. 25 yaşında bir arkadaşımın(!) cümlesi var buna benzer. "sen afrikaya o kadar para gönderiyorsun sanki kendi ülkendeki açları doğurdun" demiş, beni resmen yaralamıştır. benim acım senin acın mı var ya? orada açlıktan ölen bir çocuk var. ha somalide ölmüş ha senin evinde. insanlığın ülkesi olur mu? aynı acıyı hissetmiyor musun? sırf o çocuk başka bir yerde açlıktan ölürken, senin yardımını beklerken, sen "dur ben kendimi tam doyurayım sonra sıra sana gelir" demekten farksızdır. daha çok şeyler yazasım var ama böyle düşünen insanlar, gençler olduğunu bilmek...