kilometrekare başına 10 cami yapan zihniyet

zübük adlı eserde * * çok güzel bir şekilde ti'ye alınmış, ti'ye alınırken de yüzümüze çarpılmış zihniyettir

zz: zübükzade
h: halk
mpü: muhalif parti üyeleri
ipü: iktidar parti üyeleri
ab: diğer başkan adayı, avukat burhan bey

zz: muhterem misafirler, sayın yurttaşlar hep din kardeşiyiz. aramızda ayrılık gayrılık yok. muhalifler de can kardeşlerimiz. bir cami yaptırma derneği kuracağız * böyle bir derneğin başına laik, din işini dünya işinden ayıran, akıllı, bilgili, okumuş bir başkan gerek. avukat burhan bey kardeşimizden rica ediyoruz, cami yaptırma derneğinin başına geçsin, bizlere yol göstersin.
h: şakşakşak.. *
zz destekçilerinden biri fırlar: çok şükür bugünleri de gördük arkadaşlar; artık muhaliflik, münafıklık kalmadı * din kardeşi olduğumuz bilindi.
zz: oybirliği ile başkan seçildiniz burhan bey
ab: eee, sağolunnn. ehhh.. sayın hemşerilerim, gösterdiğiniz teveccühe teşekkür ederim ancak ben bu vazifeyi kabul edemicam. ilkin; ben bu kasabada cami varken ikinci bir caminin yaptırılmasını doğru bulmuyorum...
halk: yuuuhhhh, dinsiiizzzz, yuuhhh
ipü: ne diyor bu be, münafıkk, kafirrr,
ab: beylerr, ııı, bi dakka müsade edinn...
zz: * muhterem vatandaşlar, aziz hemşehrilerim, bizim her türlü fikre hürmetimiz vardır. onun için rica ediyorum, müsade edin konuşsun, * ak koyun kara koyun seçilsin, herkesin niyeti anlaşılsın, bir hakikat kalmasın alemde allah'ım nihannn...
h: aminnnn
ab: arkadaşlar bizim başımıza ne geldiyse bilgisizlikten gelmiştir. madem buraya toplandık bir dernek kuralım, ama bu dernek cami yaptırma derneği olmasın okul yaptırma derneği olsun.
ipü: * ne diyosun sen be... kafirr, münafık...
ab: * arkadaşlar, kasabamızda bir lise yok. gelin cami işinden dönelim, camimiz var, okul yaptıralım.
zz: önce cami gerek, din iman olmadıkça kuru bilgi neye yarar.
ab: arkadaşlar kendimizi aldatmalayım.
zz: * biz muhalifleri aramıza bozgunculuk çıkarsınlar diye sokmadık.muhalif kardeşlerimizin burhan bey gibi düşünmediklerini biliyoruz *
mpü: * doğru, öyle valla...
zz: * burhan bey burhan bey, müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz. bunlar hep kominist oyunları. beyefendi şunu bil, kasabamıza memleketimizin en büyük camii inşa edilecektir ve de buna hiçbir kuvvet engel olamayacaktır!
h: * brravooo, yaşaaaaa...
ab: ulan zübük! ömründe bir kez olsun şu camiye yolun düştü mü? *
zz: biz elhamdülillah müslümanız. 5 vakte 5 daha katıp namazımızı evimizde kılarız müslüman kardşlerim buna şahittir
ipü: * tabbiii, evet, gözlerimizle gördük, elhamdülillah... *
ab: duydunuz. namaz evde de kılını arkadaşlar, ama çocuklar evde okuyamaz.
mğü: susturun şu zındığı!
halk: yuuhhhhh *
zz: arkadaşlar. kanım pahasına da olsa cami-i şerif'i inşa edecem!
mpü+ipü: yaşaaa *

(bkz: memleketin anasını ağlatanlar)