bugün

entry'ler (7)

yuppie

içinde bolca küçük görme aşağılama anlamı ihtiva eden bir tanımlamadan ibarettir. Başarılı genç iş adamlarını tanımlamak için kullanılmaz. Yoooğğğ öle bişey! O nedenle sağda solda "hacı ben yuppie oldum" demeyin. üzdürmeyin kendinizi bana.

endless fall

lydia lunch a ait bir şarkı olmakla beraber sadece 1:54 uzunluğundadır. fonda ki erkek sesi ile yakalanmaya çalışılan yankı efekti dışında gayet etkileyicidir.

çok tuhaf soruşturma

http://video.google.com/v...docid=5284786162360149988#

Burdan izlense yeridir. Ayrıca bir güzellik daha yapayım size, oyunun en bomba sahnesi 34:45 de başlamaktadır. Hiçbir askerlik anısı bu kadar komik olamayacaktır. Tüm dinlediklerinizi unutun! Enfestir.

tanım: Ferhan Şensoy un en küçük oğlu. Büyüyüp serpilince filinta gibi bir Pardon olacak olan, Tuncel Kurtiz in sebep olduğu sivilcelerine ve boru sesine rağmen sevilesi ergen. tiyatro oyunu

pardon

cok tuhaf sorusturma adlı güzide Ferhan şensoy oyunundan sinemaya uyarlanmıştır. Yalnız çok can alıcı bir sahne vardır oyunda. ibrahim, Yuzbaşıya neden ve nasıl kafa attığına dair detayları Muzaffer ile paylaşmaktadır bana pek bir garip gelmiştir bu sahnenin filmde yer almaması. Sırf bu sahne nedeniyle oyun filmden iyidir gibi bir iddia da bulunarak izlenmesini şiddetle tavsiye etmekteyim.

sevişerek mutlu olan insan

toplum tarafından anlaşılamayan insandır. "Filiz sevişelim mi?" derkende tek istediği biraz mutluluktu muhtemelen, yoksa şüphen mi var?

brazil

Alegoridir, ironidir, metafordur, monty python kaynaklı keskin mizahtır bunlardan hepsinden vardır fazlasıda vardır şöle ki; hımm, size ne lazımsa onu söyleyin en iyisi, ben ona göre konuşayım o derece bir filmdir. Filmdeki giydirilen kavramları yazmaya kalksak elimizde ikinci bir sözlük olur, ansiklopedi olur. Olur olur halledicem ben hepsini...
--spoiler--
Filmin isminin, içeriği ile bu derece kopuk oluşu, filmde de çalıp duran aynı isimli şarkının o neşeli havası ile filmin distopik atmosferi arasındaki tezata bir göndermedir.
--spoiler--

slapstick

Slap stick nedir diye bir girelim bakalım; http://tr.wikipedia.org/wiki/Slapstick budur. Slapstick bir bakıma bir mizah türü iken, ki sessiz sinemanın imkansızlıklarından mütevellit bir fiziksel komedi yapma durumundan doğmuş olsa da akabinde kaba, fiziksel öğelere dayalı bir mizah anlayışını betimlemek adına kullanılır hale gelmiştir. Peki gülünmez mi slape, efendime söyleyeyim sticke,ki kendisi kelime anlamı itibariyle zaten kaba, saçma demekken üstelikte

Slapstick tipi mizahın beslendiği temel kaynak, insanın kendi başına gelse deli gibi utanç duyacağı bilumum hadiselerdir. Örnek; biri tarafından tokatlanmak. Burada hadisenin tanıkları seyirci, tokatı yiyen ezilen, tokat atan ise ezendir. Yiyen 1 atan 0 ilişkisi basittir yiyende 1 tokat atar ve durum 1-1 olur ama burada izleyiciler için yani bizim için bir espri yoktur. Şiddete dayalı bir görsellikten aldığımız haz farklı bir hususu imlemektedir. Hadiseyi ezen ezilen ilişkisine indirgeyen durum ise izleyicilerin tepkileridir. Ezene karşı tepki gösteren bir topluluk ilişkiyi ezen 1, ezilen 2 noktasına bile taşıyabilir. Ancak gene burada da bir mizah unsuru yoktur. Mizah öğesi tamda ezilenin çaresizlikten kıvrandığı noktada başlamaktadır. Ezilenin, Ezene karşı herhangi bir tepki göstermesi o durumdan sıyrılması olası değildir. Bunun kaynağı da sanırım sosyalleşmeye başladığımız ilk dönemlerde yaşadığımız güçsüz olanı topluluk olarak ezen, bir alay nesnesine dönüştüren acımasız çocuk zihnidir. Kısaca ilişkinin öznesi ezendir. Dolayısıyla kendisine çok fazla güç ve anlam yüklenmiştir. işte tam olarak bu süreçten beslenen bir ilişkiyi sahnede gören topluluk, sağlam bir ket vurur geriye, en geriye gene zayıf olana güçsüz olana gülebildiği noktaya.

ilişkinin özüne dair bu çözümlemeye rağmen duygulanımlarımız sırf nedensellik bağıyla incelenecek, ele alınacak kadar düz değildir. Mizah, bu kadar rezil bir alt metne sahip durumlardan beslenebildiği gibi, algımızı tokatlayan veyahut ters düz eden, ironi ve zeka yüklü metinlerden de doğabilir. Slapstick her ne kadar mizahın dibi gibi dursa da emek harcanarak ve seyirciye saygıyı yitirmeden yapılabildiği takdir de gayet tatmin edici seyirlik komediler ortaya koyabilmektedir. Nitelikli örnekleri bunun en güzel ispatıdır.