bugün

entry'ler (79)

biz bir aileyiz diyen patron

Sosyolojik bir kurama tekabül eder: (bkz: paternalizm)

abdullah öcalan

görsel

cengiz kurtoğlu sevenler derneği

aşk acılarının şarkıcısıdır ya hani, benim için öyle değil.

Başlığı görünce aklıma geldi: yıl 2002 falan, en büyük abim lise dönemlerinde dinlerdi. abimle aramızda nereden baksanız 14 yaş fark var, o 19'lu yaşlarında liseyi bitirmek üzere, belki de bitirdi ben ise okula başlamamışım 5-6 yaşında falanım o dönemler, hatırlıyorum az buçuk. ben de o zamanlardan hastası olmuşum tabi ama küçüğüm aşk acısından falan anlamam, abimden alışmışım cengiz'e, onun sevdiğini ben de severim. bu arada o dönemler çocukluk fotoğrafım da bile var: üstümde pijamalarım, yatağın üstüne çıkmışım gülümsüyorum, arkamdaki duvar abimin fotoğraflarıyla dolu ve rahmetli dayımın fotoğrafı yan tarafında abimin madalyaları, üstünde ise cengiz kurtoğlu yazısı, abim yapıştırmış galiba. tabi büyüdük, yıllar yılı dinlemeye devam ettik, bazen beraber Bazen ise ayrı ayrı, ben hala dinlemeye devam ediyorum ama abim hain bir pusu yüzünden 34. yaşını göremedi bu dünyada, ben ise onun o zamanlardaki hatırladığım yaşını biraz geçtim. bir saati geçti aynı şarkıyı döngüye aldım çocukluğum hatırası olan mutluluk ve garip bir özlemle beraber bu yazıyı yazmaya çalışıyorum.
şu hayatta çok sevdiğin insanlarla dinlediğin ve onlarla özdeşleşen şarkıları tek başına dinlemek zorunda kalmak zor, sevdiğin insanı kaybetmek ise daha da zor.

velhasıl çocukluğumun ve kaybettiğimin anısıdır cengiz kurtoğlu, böyle bir dernek varsa beni de üye yazmayı unutmayın.

https://youtu.be/4NWI4MJtq-g
görsel

kürtler türkiye den gitmeli midir

kürtleri kovdun diyelim, araplar ne olacak? araplar gitti hadi, çerkesi, ermenisi, lazı ve boşnağı? tek biz kaldık diyelim; bu sefer kendi içimizde bölünmeyecek miyiz? bu sefer ülkeden kovacak kimi bulacağız? yapmayın arkadaşlar, vatanını seven kürt varsa da böyle başlıklar yüzünden fikirleri değişiyor.

bu ülkede nice vatansever kürtler var, görseniz hayran kalırsınız. ayrıca eğer bu ülkede yaşıyorsak, beraber olmayı öğrenmemiz lazım. ha beraber yaşamayı öğrenemeyen, kürt faşizmine sığınıp yediği kaba tüküren, saçma sapan bölücülük fikirlerinin arkasından giden olursa cezası belli zaten: her sene binlercesi dağlarda ovalarda leş oluyorlar.

fiveseven

bu yazar nereye gitti? hakkında endişeleniyorum. eğer yönetim silmediyse, modlardan isteğim ip adresini bulup yazar hakkında yardım istemeniz. varsa telefon numarasını arayın, bir şey yapın. öncesinde buraya yazmıştı, eğer bu adam intihar ederse ve ona yardım edemezsek suçlusu hepimiziz.

burayı okuyorsan eğer: kimse nefret etmiyor la senden. gel geri seviyoruz seni, dertleşiriz hem biraz. içeceğimiz sigaralar var.

edit: mesaj at bana fiveseven.

cigarettes after sex

Ruha dokunan, hoş müzikleri olan müzik grubu.
Sebebi ise: (bkz: dream pop) (bkz: ambient) (bkz: slowcore)

https://youtu.be/PDJPpG8e4n4

Benzeri eser: beach house- other people
https://youtu.be/Numt5oqS2Oo

gato negro cabernet sauvignon

cabernet sauvignon üzümünden yapılan, şili kökenli kırmızı şarap.

osman pamukoğlu başbakan olsa olabilecekler

eşkıya takip sistemi adlı gayrinizami harp icra eden birlikler kurulması ve terör örgütü pkk'nın peşine takılması. terörle mücadele yapan personelin, kaçakçılığı önlemek için kurulan karakollar yerine konar-göçer hareketli birliklerde istihkamının sağlanması.

sözlükte hiç nesildaş yazar gorememek

sessizce gizlendiğimizi bilmeyen yazar beyanatı.

üzülme dostum tek değilsin, gel sarılalım. başımızdan çok şey geçti.

ekleme: daha güzel bir yerdeyiz, seni almam için beni geri gönderdiler.

uludağ sözlük dertleşme zirvesi

belki bir ileri seviyesi ''beraber toplaşıp içelim mi sözlük'' veya ''bir daha ki sefere şuraya mı gitsek'' sorusu olan zirve olabilir.

birçok yazarın troll olarak geçindiği bu sözlükte, gerçek arkadaşlıklar edinilebileceğini gösteren bir başlıktır.

türk milletinin aptal olduğu iddiası

#39836146 yazdıklarının bazıları doğru tespitken, bazıları ise yanlıştır.

''türkiye'de okumuşların solcu, okumamışların sağcı olmasının tek sebebi eğitim sistemiyle alakalıdır...''

beyanı olgu itibariyle doğru, olguya götüren neden itibariyle kısmen doğru kısmen yanlış bir çıkarım olarak görüyorum. eğitim sistemi önemli bir etken olsa da, sebebin çoğunu sosyo-ekonomik yapıdan ve öğrencinin karşılaştığı kültürel değişimlerden görmemden dolayı o da.
milliyetçi bir birey olarak, cumhuriyet tarihinin çoğu zamanı boyunca sol kesimin son yıllara kadar genel olarak yüksek öğretim kurumlarında daha etkin ve sesi çıkan güruh olduğunu görüyorum. bunu anlamak için her üniversitenin her fakültesin de okumuş olmaya sebep yok. sadece son 30 yılda ki dizi ve film sektöründe siyasi olarak işlenen yapılarda hangi düşünce ağırlıklı olduğundan, üniversiteler içinde örgütlerin incelenmesinden ve eski gazete yazılarından çıkarabilirsiniz. tabi bunu yaparken köy enstitüleri, halk evleri, ülkü ocakları gibi etkenlerin de incelenmesi gerekir. sebebinin üniversitelerde dev-genç gibi çeşit çeşit etkin ve agresif örgütlerinin olmaları bir yana, köyünden üniversite okumaya gelen bir genç için bir anda karşılaştığı özgürlük temelli fikirler ile gelen kafa karışıklığı ve kendini içinde bulduğu yurdun dört bir yanından karma etnik kökenli insanların toplandığı etnisite zenginliği yaşadığı üniversite ortamı ile normlardan uzaklaşma, milliyetçilikten ve sağ görüşten koparan fikri zemini oluşturabilir. ayrıca köyünde veya kasabasında kendinin ve çevresinin maddi durumları iyi olmayan alt veya orta-alt sınıfı bir öğrenci için, karşılaştığı milliyetçilik ve islam amaçlı kurulmuş sağ düşünceli fikir akımlarının yerine, iktisadi emellerle kurulmuş, ekonomik bir çözüm sunduğunu savunan komünizm ve sol tabanlı fikirlerin kendini daha çok cezbetmesidir. bu durumun dengelenmesi ise sağ görüşlü öğrenci toplulukların, milliyetçilik ve kutsal türk-islam ülküsü fikirlerinin yanında iktisadi eylem planları sunmasından geçer. ha derseniz eğer ''komünist düşünce içinde var ama sağ düşünceler içinde iktisadi bir plan yok mu?'' var, ama öğrenci hareketlerimizin içinde öne çıkarıldığını fazla görmedim.

başlık sahibinin yanıldığı en temel noktalardan biri ise, mustafa kemal atatürk sadece kemalistlerin değildir. sağcısı da, solcusu da mustafa kemal atatürk'ü sevebilir. şahsen chp'yi atatürk'ün partisi olarak görmüyorum, keza akp'yi de aynı şekilde. atatürk a partisinin veya b partisinin değil, halkın ve tsk'nın sahiplenmesi gereken bir ''insandır''.

4 saat dert anlatılan kişinin hayırlısı demesi

onun da yaşanılan olaylar karşısında diyecek bir şeyi kalmamıştır.

gecenin şarkısı

bu sabah yağmur var istanbul'da...

https://youtu.be/QaSOARSKgHA

neden sevenim yok

güzellikle çirkinlikle alakası yok ama neden sevsinler ki bizi?

kaybedenler kulübünden bir kesit:

-bir şey soracağım sana: ben bu hayatta, yani beni, bu hayatta biri daha sevebilir mi sence? ben çok mu çirkinim mete ya?

+değilsin de niye sevsinler ki seni?

https://youtu.be/xTbeaoFi5mM?t=24s

çorlu kazasına yabancı sosyal medya yorumları

Dünyada ve özellikle Amerika’da, 9/11’den sonra hangi müslüman devletleri canıgönülden seviliyor? A partisinin, be partisinin ve önceki hükümetlerin dış politikada belli hataları var hatta hata yapmasak bile Kıbrıs barış harekatı gibi çıkarımıza ve “insanlık yararına” olan durumlar da bile belli bir antipati kazandık, olacak bunlar. ayrıca kimse kusura bakmasın, ne kadar kabul etseniz de etmeseniz de sebebi dış politikada ki hamlelerimizden çok; islamofobi denen etken ve bizim müslüman bir ülke olmamız veya öyle görülmemiz. Bakın bakalım kaç müslüman devlet hakkında 4chan gibi forumlarda güzel yorumlar yapılıyor? Bizi Arap olarak görmeleri hiç dikkatinizi çekmedi mi? Şahsen sanal ortamda konuştuğum bazı yabancılar Türk olduğumu bildiği halde deveye binip çölde yaşadığımı düşünüyordu, yani anlayacağınız; müslüman olduğumuz için, deveye binen arap’ı, Türk’ten ayıramıyorlardı. Şimdi düşünün: 9/11 ve dünyanın dört bir yanında ki islamcı terör saldırılarından(daeş, el kaide vs.) sonra sevmemeleri dış politikanın işi mi? Eğer hala pastanın büyük diliminin dış politikayla alakalı olduğunu düşünüyorsanız, Amerika’da sakal uzattığı ve Arap olduğu için şüpheli durumuna düşüp gözaltına alınan bir çok vatandaşın ve türistin haberleriyle dolu internet. Eğer o videolardan birine denk gelirseniz geneli suçsuz çıkan bu insanlara karşı polisin tavrını incelemenizi öneririm.

üstad kadir mısıroğlu ttk başkanı olsun kampanyası

görsel

odtü lülere tecavüz farzdır diyen çomar

Farz/hak gibi terimlerle beraber yalan fetva verip insanların dini duygularını suistimal ettiği ve Tecavüze teşvik için yargılanmalı. Cezası, ortalama bir tecavüz vakasının cezasından daha ağır olmalı. Çünkü işlediği suç basit değil. ilk tweetteki hitap şekli kitleleri harekete geçirmeye yönelik. Böyle bir insana bunun gibi kitlelerin kulak verebileceğini düşünsenize? Ne kadar “bunun gibi bir başı boşu kim takip eder?” Deseniz bile, verilen ceza yenilerin çıkmaması için örnek olmalı.

Not: her ne kadar cumhurbaşkanı hakkında açılan o pankartı tasvip etmesem bile, pankartı açan kız hakkında ki “tecavüz farz, orospu, kaşar” gibi ithafları haksız buluyorum.

kuşlar neden uzaya çıkmıyor

uzay yarışını amerika kazandığı için.

hem vatansever hem terörist hem devrimci olmak

türk devlet tarihi boyunca kendilerinden çok fazla bulunur.

örnek vermek gerekirse:

damad ferid hükumeti ve ingilizler tarafından faaliyetleri yanlış bulunuyordu, 24 Mayıs 1920 tarihli emirle yakalanınca idam edilecekti, rütbeleri söküldü, yakalanmadı ve bir kahraman olarak bize cumhuriyeti bıraktı.

(bkz: mustafa kemal atatürk)

vatanı için mücadele etti ödülü kurşuna dizilmek oldu.

(bkz: yakup cemil)

darbeci terörist diye yaftalanmışlardı mahkemelerde, rütbeleri söküldü. mahkemeler sonradan kabul ettiler vatansever olduklarını ama artık çok geçti.

(bkz: ergenekon) (bkz: balyoz)

ne olursa olsun bazı vatanseverlerin terörist diye yaftalanması türk tarihi boyunca bitmeyecektir. şehid olanının ruhları şad, sağ olanın kılıcı keskin olsun.

muhammed in ordusunun mute savaşını kaybetmesi

Hâlid bin Velid'in parlamasına yol açacak olan savaştır.