bugün

entry'ler (9)

çoban salatasındaki inanılmaz mantık hatası

Her şeyde mantık arayan mister sıpahk kılıklı yazarımızın sıçtığı tespittir.

(bkz: turist ömer uzay yolunda)

yaz dizisi

hiç şişman ya da sivilceli bulamazsın bu dizilerde. herkes güzel, herkes fit, herkes yakışıklıdır. hiç samimi değillerdir, konuları birbirinin aynısıdır. yıldızı parlamamış, gelecek vadeden gençler oynatılır. yaz bitimi çoğu bohçasını toplar evine esas adamları izlemeye gider. esas adamlar da puhahahhahh

metinde yanlış olan kelimeyi bulmak

aklıma çocukluğuma dair bir anıyı getirmiş başlıktır.
şöyle ki; henüz ilkokul çağında, karşı cinsle yeni yeni iletişime geçen masum bir delikanlıydım. sınıfta bir kızın yanıma oturmasıyla birlikte ilk defa bir kıza karşı ilgi duymaya başlamıştım. bir de bu ilgi duyduğum kızın yakın arkadaşı vardı. o da benden hoşlanırdı.
edip cansevervari bahsetmek gerekirse "karanfil elden ele."
bir gün bir mektup aldım. komik olan kısmı mektubu babama vermişler. mektup bana platonik olan kızdandı. babamla birlikte açtık, okuyoruz. minik kızımız cümleye başlamış, sayfanın bittiği yerde çizgi atıp aşağıya inmesi gerekiyor ya kelimeyi yanlış yerden ayırmış. misal "cekinik" yazacak ya "cekin-" koyup alt satıra "ik" yazmış. gözüme direk o çarptı. ama mektupta neler var. kırk yıllık şair gibi aşk acısı çekmiş. ben onunla değil, yaptığı yazım yanlışlarıyla ilgilenmiştim. babam tabi şok. muhtemelen adam içinden "bu çocuk ileride mantık evliliği yapar." demiştir.

not: kendimi üçüncü sınıf erotik bir sitede seks hikayesi yazar gibi hissettim ulan.
bip bip: "güçlendirmek" doğru cevaptır. anlatım bozukluğu yapılmıştır.

cennet varsa ölümden niye korkuyorsunuz

hayvanlar varoluşu gereği bilmedikleri şeylerden korkarlar. insan da toplumsal bir hayvan olduğu için bilmediği şeylerden daima korkmuştur.
düşünün aniden karanlıkta kalıyorsunuz ve bir kaç saniye de olsa elinizi attığınızda bulmayı umduğunuz nesneyi orada bulamadığınızda ne kadar panik olduğunuzu. bu korku da bunun bir benzeridir. ölümü de doğal olarak daha önce yaşamadıkları için bundan korkmaları gayet doğaldır.

kişinin kalitesini yükselten şeyler

kesinlikle telefon modeli ya da giydiği gömleğin markası değildir.
sadece güzel diye bir kadının ya da erkeğin peşinden koşmaması kişiyi benim gözümde kaliteli yapan kıstaslardan biridir.

türk kızı

ingiliz ya da ispanyol kızlarından farkı olmayan kızlarımızdır. pek bir numaraları yok, insanlar işte. bildiğin insan.

sabah kahvaltısında çorba içmek

muhabbet iyidir, yanında sevdiğin dostların vardır. saatler geçer. muhabbet o kadar iyidir ki saate bakmak hiç kimsenin aklına gelmemiştir. rakı biter. içeridekilerden birisi bir ufak daha açmayı tavsiye eder. saate bakılır sabahın erken saatleridir. mutlaka o gruptan bir kişi dışarı çıkıp işkembe çorbası içmeyi tavsiye edecektir.
dışarı çıkılır, hava serindir. çorbacıya gidilir ve çorbalar söylenir. serin hava insana bir koca tabak çorbayı yedirtir. üzerine birer tane çay içilir sigaralar eşliğinde. eve dönülür yastığı pencereye bakan yatakta bir güzel uyku çekilir.
velhasıl güzel şeydir efendim dışarıda çorba içmek. limon ve kararınca sirke eklendiğinde lezzetine lezzet katar işkembenin, paçanın.

esrar

türk dil kurumu'nun resmi sitesinde ilk anlamı "gizler, sırlar." diye geçiyor.
diğer bir anlamı "Hint kenevirinden çıkarılan ve kullanılacak miktara göre uyarıcı, sarhoş edici veya uyuşturucu etkileri olan bir madde." imiş.

kürt böreği

ilk kez geçen yaz balıkesir'de bir tatil beldesinde tanıştığım ve neden denemek için bu kadar geç kaldım dediğim, pudra şekeriyle tüketilmesini tavsiye ettiğim börektir. un, yumurta, yoğurt, kabartma tozu ve margarinden yapılır.