entry'ler (8)

rus erkekleri

hak hukuk kavramlarından bir haber, sadece paranın konuştuğu bir ülkede filinta gibi kadınların Türk erkeklerinin kara kaşına, gözüne, kıllı döşüne geldiğini sandığını görüp gülmemizi sağlamış erkeklerdir.
Rus kızlarının dünyaya açılma sebepleri sadece ve sadece paradır. Rus erkeklerinin hanzoluklarının payı %5 falan ancak.

inci sözlük te nesillerin adları

yemişinci
seksinci
dokununcu
olarak devam eder.

koskoca imparatorluğun ismini osman koyan zihniyet

ciddiye alınıp hakkında uzun uzun entari döşenmemesi gereken troll zırvaları.

sen to chihiro no kamikakushi

izlediğim en iyi animelerden biriydi. başta Hayao miyazakinin hayal gücü sınırlarını zorladığını düşünmüştüm fakat daha sonra şintoizmi araştırdığımda yaratıcılığın Japonlarda genetik (*) bir şey olduğunu fark ettim. yani onların hayal dünyalarının bu denli geniş olmasını sağlayan bir din ve felsefeye sahipler yüzyıllardır. nitekim Hayao Miyazaki de şintoizm figürlerinden yararlanmıştı. tamamen akıl dışı olaylar üzerine sol beynin ağır bastığı bir dünya kurmuştu. pek söze gerek yok aslında; kısacası mükemmeldi...

ciguli dinleyen kız

ciguli gibi az rastlanan, çok değerli bir sese sahip, akordeonu konuşturan, Balkanlar'da sevilen ve başarılı bulunan bir müzisyene ajdar muamelesi yapan dingillerin eleştirdiği kızdır.

not: ciguli dinlemiyorum fakat onun değerli bir müzisyen olduğunun farkındayım.

ne solcuyum ne sağcıyım ortacıyım lan ben

insanları kutuplaşmaya zorlayan ve alternatif sunmayan faşiklerin yadırgadığı kişidir. "ya sağdan ya soldan gidersin, ortadan gidene araba çarpar" mottosu da bu faşik zihniyete aittir. objektiflikten haberdar değillerdir. kendilerince yanlış ve doğru kalıbına soktukları kavramlar vardır, bu konuda merci onlardır, üstüne söz söylemek ne haddimize?

bitola

rumuzuma ilham kaynağı olmuş fakat hiç gidip görmediğim, herhangi bir bağlantımın olmadığı, bize nice Kemaller hediye etmiş güzel ülkenin bir şehri; nam-ı diğer manastır.

(bkz: bitola moj roden kraj)

hayao miyazaki

garip bir şekilde bana, ilber Ortaylı'yı çağrıştırıyor kendisi. ikisinin de duayen sıfatını fazlasıyla hak ettiklerini düşünmemden dolayıdır belki.
Hayao Miyazaki müthiş bir hayal gücüne sahip, başarılı, sempatik bir japondur. stüdio ghibli'nin kurucularındandır. sen to chihiro No kamikakushi ile insanın ruhunu doyuran bir görsel şölene imza atmıştır. emekli olmaktan "yeniden" vazgeçmiş olması biz takipçilerini sevindirmiştir...

(bkz: ilk entry)