entry'ler (6)

serie a varken premier lig izlemek

Yapılacak akıllıca bir harekettir. Serie A'da gol çok az rastlanan bir durumken Premier Lig nice bol gollü maçlar görmüştür.

bağlantısızlar hareketi

Yugoslavya önderliğinde kurulan iki kutuplu dünya düzeninde yeni bağımsızlığını kazanmış ülkelerin bağımsızlıklarını korumasını amaçlayıp, bir üçüncü kutup oluşturmaya çalışan uluslararası örgüttür. ilk merkezi Belgrad'dır. Tito'dan sonra Cemal Abdülnasır'ın bu uluslararası örgütün kuruluşunda ve devam etmesinde büyük etkisi görülmektedir. Bağlantısızlar hareketi günümüzde etkisini yitirmiş olsa bile varlığını devam ettirmektedir.

faruk sonmezoglu

Ayrıca istanbul Üniversitesi Siyasal Fakültesindeki dış politikayla ilgili derslerde okutulan güzel kitapların yazarıdır.

tunaya amfisi

Siyasal Bilgiler Fakültesinin en büyük amfisi. Restorasyonla yenilenmiştir. Gayet güzel bir görünüme sahiptir.

istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi

Üniversitenin en güzel konumuna sahip olan fakültesidir. Bu fakültede uluslararası ilişkiler veya kamu yönetimi okumayı düşünüyorsanız en az 2 dersten yaz okulu almayı göze alıyorsunuz demektir. Bu iki bölümü okurken hocalarındaki anlamsız notlandırmalardan sürekli keşke başka bölüm seçseydim diyen arkadaşlara rastlarsınız. "Başka yeri tercih etsem bu çalışmayla acaba ortalamam kaç olurdu?" bu bölümlerin öğrencilerinin birbirlerine ve kendilerine sıkça sordukları sorulardandır. idare hukuku ve uluslararası hukuktan 10 kişiden fazla geçen olmaz derlerdi inanmazdım. Öğrencisi olunca inanmaya başladım. Pandemi döneminde bile hocaları son sınıf öğrencilerini benzer notlardan bırakırlar. Örneğin geçen açıklanan bir derste final geçme barajı 50 olduğundan bahsedersek sınıfın yarısından fazlası 49-48 aralığında almıştı. Ardından açıklanan zorunlu bir dersin final sınavıyla yine bu dönemde sınıfça 15-30 arası notlar aldık . itiraz dilekçesi yazarsınız dönüş olmaz, ilgilenilmez. Hocalarına ulaşılması imkansıza yakındır. Yaz okulları olmazsa ortalamanın yükselmesi çok zordur. Kendim yaz okullarından alınan derslerle ortalamayı bayağı yükselttim. Yaz tatili kalmadı orası da ayrı bir yönü. Her yıl yaz okulları bu sene kabul edilmeyecek muhabbetleri konuşulur, sene sonu bakılır ki sınıfın yarısından çoğu yaz okuluna kalmış. Tekrardan yaz okulları başvuruları kabul edilir. Şu an son sınıf öğrencisi olarak son açıklanan sınavında 15-30 arası alan gruptanım. Sınıfça hala mezun olamadık. Kısacası bu fakültede uluslararası ilişkiler veya kamu yönetimi okumayı düşünenler varsa ciddi bir yaz okulu bütçesi ayırması tavsiye olunur. Ortalamanızın başka türlü 3 veya 3.5 üzerine çıkması zordur. Düşük not ortalamaları sebebiyle yüksek lisans başvurularında sıkıntı yaşarsınız. işletme bölümünden seçmeli dersler almıştım. O bölümün hocaları ciddi anlamda öğrenci odaklı hiç böyle olumsuz yorumlarla karşılaşmadım.

rauf versan

Derslerine ciddi saygı gösterilir. Kendine has tarzıyla sevilen bir profesördür. Sınavlarında sınıf genelde 30-40 arası notlar alır. Sonrasında sınıfın yarısından fazlasıyla aynı yaz okulunda karşılaşırsınız.