bugün

entry'ler (90)

ayı saldırdığında yapılacaklar

öncelikle ilk karşılaşma anında yavaşca uzaklaşın; koşup kaçmayın çünkü ayı sizden daha hızlıdır büyük ihtimalle. eğer ayı saldırma sinyali veriyorsa kendinizi güçlü ve büyük gösterin ses çıkarın. bu da sonuç vermediyse ve ayı size yaklaşıp dokunmaya başladıysa. ölü taklidi yapın .yüzüstü yatın ve ensenizi kapayın. son olarak yapacak bir şey kalmadıysa ayıya rüşvet teklif edin yanınızda et vb varsa önüne koyun ve yavaş yavaş uzaklaşın.

zeki olmak vs mutlu olmak

zeki olmayı tercih ederdim. mutluluk bir süre sonra sıkıcı olur, mutsuz olmasaydık mutluluğun değerini anlayamazdık bence.

bir insanda en hoşlanmadığınız durumlar

Nankör olmaları.

bir daha görüşülmeyecek birine görüşürüz demek

son bir umuttur belki de. görüşürüz dersin, son kez gülümsersin. çaresizliktir benim için bu, bir daha görüşmeyeceğini bile bile söylersin bu sözü, belki dersin. gittiğin her yerde gözlerin onu arar, acaba o da burada olabilir mi dersin. dünya küçük, elbet bir gün karşılaşırsın ama insanlar değişir, onca zaman aradığın insan artık senin sevdiğin insan değil.

95 sonrası nesil

normal insanlardır. 94 yılında doğmak bir ayrıcalık değildir. 96 yılında doğmuş bir kişi ile 94 yılında doğmuş bir kişi arasında ne kadar fark olabilir. insanların kendini özel hissetmesi için böyle saçma sapan şeylere bel bağlamalarına inanamıyorum gerçekten. büyük ihtimalle bundan sonra da 2010'dan sonrasını küçümserler. insanların kendi yetiştirdikleri nesile bu kadar laf atması bence çok saçma. umarım bundan sonraki nesiller bu saçma şeyi yapmayı bırakır ve kendilerini üstün görmezler.

kolay gelsin denilen esnafın cevap vermemesi

nedenini anlayamadığımdır. oysa amaç zaten insanlara nezaketli davranmak, gülümseyerek, güzel bir çift söz ile pozitif enerji saçmak. boş yere insanlara kötü enerji saçmayın lütfen, size iyilikle yaklaşan insanlara kabaca cevap vermektir bu. sorunları olabilir elbette o yüzden duymamış olabilir ya da cevap vermek için geçikmiş ve sonra da susmuş olabilir. bu yüzden sözüm sadece bir selamı sabahı almaya üşenen, bundan yakınan insanlara...

marmara depremini önlemenin tek yolu

önlemek yerine sağlam bina yap, evler çökmesin. doğayla iç içe olmayı öğren.

sayısal bölümü seçmeyen öğrenci aptaldır

aynı zamanda sözel de iş yokta derler bunu diyenler. sanki bu ülkede herkes doktor herkes mühendis olmalı.

9 yaşındaki suriyeli çocuğun intiharı

bugün küçük bir suriyeli çocuk otobüse bindi, indirdiler, yetmedi bir yolcu inip dövdü çocuğu. en fazla 6 yaşında bir çocuk suriyeli olsada olmasada bu muameleyi hak etmiyor. sırf ailesi umursamıyor diye, her istediklerini yapıyor bazı insanlar. tam tersine kol kanat germeleri gerekirken. bu çocukta belki zor şeyler yaşadı, intihar etti yada yalan bir haber ama her halükarda buarda umursamam, gebersinler diyen insanları anlayamıyorum. o çocuğun ne suçu var, ailesinin suçunu neden ona yüklüyorsunuz?

ayran içilen bardaktan su içen insan genişliği

midende karışıyor zaten diyen insandır.

aynılaşmak

popüler olanı takip etmektir kimi zaman, herkeste aynı küpe, aynı giysi, aynı ayakkabı. artık hislerimiz aynılaşmaya başladı, tepkilerimiz dizilerdeki gibi, arkadaşlıklar, ilişkiler. bilemiyorum. aynılaşmak bir sorun mu, yoksa döngünün bir parçası mı?

kütüphaneden kitap çalmak

bunu yapanlar var, kitap sistemde gözüküyor ama kendisi yok acaba nerede...

stefan zweig in bu kadar çok okunmasının sebebi

bence kitapların tadımlık olması yani hem kısa hem sürükleyici, dili de anlaşılır.

gittikçe azalan şeyler

Samimiyet.

kütüphane

çok sevdiğim yer, insan kitapların arasında kayboluyor. sessiz, samimi; aile sıcaklığı veriyor bana .

birini olduğu gibi sevmek

olması gerekendir eğer hayal dünyasında yaşayıp gerçekleri göremezseniz gerçek onunla karşılaştığınızda sevgi dediğiniz şey yok olur.

eden bulur dünyası

bir nevi kendimizi avutmak için söylediğimiz bir söz bence. bir yıl önce bana kötülük yapan birinin bir mutsuzluğunu görüp bunu bana yaptığı kötülüğe dayandırırsam, o zaman daha küçük yaşta zor şeyler yaşayan insanlar neden buluyorlar, ne etti onlar? bu kadar pislik insan o kadar kötü şey yapıyor; yeterince ödüyorlar mı, bence hayır.

karşılıksız sevmek

karşılık için sevilmez zaten, karşılıksız seversin başta oda senden hoşlanırsa karşılıklı olur ama olmazsa da yapacak bir şey yoktur çünkü zaten sen bir kere sevmişsindir karşılık vermese de sevgine tek bir sözü seni umutlandırmaya yeter. insana acı verdiği kadar, mutlu eder kimi zaman her hareketinden bir anlam çıkarırsın, sana bir bakışı mutlu eder. zaten karşılık beklemediğin için de daha çok mutlu eder, en ufak hareketi.

en lezzetli tatlı

fıstık sarma.

bursa depremi

insanlar deprem çantası hazırlamaya başladı.o kadar hazırlıksızız ki.