bugün

entry'ler (167)

kısır bir kadınla evlenmek

yaşanmadan nasıl olacağı hakkında fikir bildirilmemesi gereken durumdur. nitekim 20'li yaşlardaki gençlere bunu sorsanız aşk, sevgi, canım, cicim diyebilir. "nolursa olsun onunla evlenirim" diyebilir amma o bunu asla anlayamaz. çünkü 20'li yaşında bir gencin gelişim görevinde üremek yoktur. üremek 20'lerin sonu 30'ların başında ortaya çıkan bir gelişim görevidir. 20'li yaşlar olsa olsa evlenme, ev ve iş kurmanın ön planda olduğu dönemlerdir. bununla birlikte 30 yaşları insan için üretim ve olgunluk çağıdır. bu yaşlarda kişiler ortaya bir şeyler koymak ister. aslında üremek de bunun benzer bir varyantıdır.

20'li yaşlarındaki bir gencin evlilik öncesi böyle bir durumla karşı karşıya kalması durumunda durumu kabullenip "evet bu gerçekten üzücü bir durum. senin gibi ben de korkuyorum. fakat hayatın önümüze neler çıkaracağını nereden bilebiliriz ki" şeklinde düşünmesi bile yaşına göre olgun bir düşünce olacaktır.

bazen hayat böyledir. kötü ihtimalle tıkanır, iyi ihtimalle istediğiniz gibi gider. de gaulle'nin güzel bir sözü vardır: "meseleler halledilmez, onlarla yaşanır"

en iyisi mi bazen meselelerle yaşamak zorunda kalmamızdır.

not: çocuğum yok. yaş 25. 4 ay sonra evleneceğim. benzer bir konu başımdan geçti.

ilkokul numarasını unutmamak

52. şifrelerimde bile var.

kükreyerek ağlayan bir çocuğu susturma yolları

eskiler bir damla afyon suyu damlatırlar imiş efendim.

para mutluluk getirir mi

heh he. tabii ki getirir. ama bunu tartışmayalım bence.

2017 yılında hala şiveli konuşan insan

2017 yılında salak bir plaza diliyle konuşan insana göre çok daha makbuldür efendim. Nitekim biri türkçeyi yüzyıllardır korurken diğeri türkçenin ağzına sıçmaktadır.

şahitliği kabul edilmeyen meslekler

yıllardır kaynağı belirsiz bir şekilde ortaya çıkan ve bilgi kirliliğinin başını alıp sular seller gibi yayıldığı günümüzde hala itibar edilen abidik gubidik bir meseledir. nitekim bugün bir derste hocaya karşı inatla "yok öyle bişey" diye savunduğum, sonra arkadaşla münazarasına girdiğim, daha sonra "inanmıyosan gel PDR'ci hocaya soralım" deyip de "evet falan filan sayılı MEB kanununda yazılı" şeklinde aldığım cevapla dumur olduğum meseledir. Heyhat! Kendim hariç bahsettiğim üç kişiden biri tarih öğretmeni, diğer arkadaş öğretmen adayı, daha da kötüsü diğer bir öğretmen de PDR öğretmenidir.
Bir an ben yanılıyor olabilir miyim diye düşündüm. Gerçi bunu tartışmanın başında da düşündüm, fakat böyle bir şey gerçek olsa bile hukukun iyice folloş olabileceğine kanaat getirdim. Daha sonra avukat bir arkadaşa sordum. Böyle bir şeyin olmadığını, saçmalık olduğunu belirtti.
Hayır bu yalanlar yüzünden bir kitap yazmayı da düşünmüyor değilim.
Eskiden cehaletle savaş edilirdi, şimdi bilgi kirliliğiyle. işimiz daha da zor!

insanı kominist yapabilecek olan şarkılar

Ezgisinde komünist bir hava sezilen -ki bu sezgi türk komünist müziğinde daha çok bas gitarların keskinliği, koro veya düet gibi tarif edemediğim ama benim de çok sevdiğim ses olaylarıyla açıklanır herhalde- ve müzikteki berrak, gür sese aşık olup dolaylı olarak insana komünizm sempatisi kazandıran şarkılardır. Bunlardan ilkine her zaman birinci sıraya koyduğum Polyushka Polye'yi örnek vereyim. Çeşitli varyasyonlar vardır ama ben Origa'dan dinlerim genelde:
https://www.youtube.com/watch?v=xcHhuFN2CO0

hadi sen git işine

Çakırkeyflik bir müzik olsaydı o müzik bu müzik olurdu. Ne güzel yazmış, söylemiş...

kadir mısıroğlu vs ilber ortaylı

Kimin ne mal olduğunu da gösteren karşılaştırmadır. Ben de kapıştıklarını görmek isterdim ama bu hiçbir zaman olmayacak bir şey. Ilber hoca şahindir, deli gadir ise sinek.

küçük çocukların ayakkabıları ters giymesi

Gerizekalı olmanın aksine olması doğal olandır. Şöyle ki efendim bu tip hareketler şekil tamamlama ve ayırt edebilme yetisi ile küçük motor gelişimlerin tamamlanması sonucu yapılabilir. 3-4 yaşındaki çocuktan bunu beklemek gelişim süreci hakkındaki cahilliği ifade eder.

aşkın kaynağı

Fitrattır. Tanrı'nın apaçık görülen mucizelerindendir.

fakirliğin göstergeleri

Bir kimse ya da ailenin ya da topluluğun fakir olduğunu gösteren durum, eşya ve hallerdir. Pek çok fakirlik alameti vardır. ilk örneği ben vereyim dedim: Elektrikli battaniyelerdir. Yıl olmuş 2015, yani ikinci milenyum, yani sanayi devriminden ve doğalgazın yakıt olarak kullanılmaya başlanmasından 300 yıl sonrası... Ama hala daha kullanılır elektrikli battaniye. Nedeni ise bellidir.

5 dakikaya hazırım deyip 5 dakikada hazırlanan kız

sevişilesidir.

yazarların aşkla ilgili tespitleri

aşk kolay iş, mühim olan sevmek.

haşmet ibriktaroğlu

Sadri Alışık için yas tutsam mı, Çanakkale Zaferi'ni gururla ansam mı diye kendimi sorgulamama neden olmuş bir mesajı yollamış. Kendisi mesajda bir yandan Sadri Alışık'ı rahmetle anarken diğer yandan Çanakkale şeşitleri, Atatürk ve silah arkadaşlarını anmaktadır.

kendisine şiir yazdıran kadın

ısmarlama şiirin olmayacağını bilmeyen kadındır. nitekim liselerde yarışma için bizden şiir isteyen hocalardan pek bir farkı yoktur.

tansu çiller

halüsinasyon kelimesini demeyi bir türlü başaramamış, bu konuda devlet bahçeli'yi geride bırakmış ilk kadın başbakanımızdır. buyrun burdan yakın: https://www.youtube.com/watch?v=fIQbNm1xDU8

civelek taburu

osmanlı'da yeniçerilerin cinsel ihtiyaçlarını karşılayan tabura denir. bunlar yeniçerilere askerlik zamanı bildiğiniz verirmiş ve her yeniçerinin bir civeleği olurmuş.

biz mustafa kemal in askeriyiz demeyeceğiz

nitekim kimseden de askeri olması beklenmez. beklenmesi gereken şey saygıdır.

72 saatin 50 sini uyuyan insan

beni çıkmaza götüren insandır. 24 saatin kaçını uyumuş olur bu kişi? bilen varsa söylesin, matematikten hiç anlamıyom laan.
edit: ulaştığım sonuç 16,66666666666667. Bayağı çaba sarf etsem de sonucu bilmenin huzuru içindeyim.