entry'ler (29)

uçak firmaları nasıl para kazanıyor sorunsalı

üstteki yazarımıza fikrini beyan ettiği için teşekkür ediyorum fakat bir uçağın günde 20 sefer yapabileceğini düşünmek için ya çok optimist olmalısınız ya da otobüs seferi mantığıyla düşünüyor olmalısınız *

uçak firmaları nasıl para kazanıyor sorunsalı

Selamlar uludağ sözlük, yıllardır ara sıra aklıma gelen bu sorunsalı sizlerle de paylaşmak istedim. Belki aranızda bunun cevabını bilen hatta "bu ne biçin sorunsal ya" diyebilecek kişilerin çıkacağından eminim ama önce bi soluklanın gelin şöyle bi okuyun yazacaklarımı ben bu işi çözemedim belki siz çözersiniz.

Aklıma takılan sorunsal uçak firmalarının her yıl bünyelerine milyon dolarlık uçakları katması, milyon dolarlık reklam giderleri, dolar bazında işçilerine ücret ödemesi falan filan bi kenara koyuyoruz diğer kenara da 200 tl'lik ekonomi sınıfı biletleri koyuyoruz... Bu yurtiçi uçuşlarda bu firmalar nasıl para kazanıyor ben anlamıyorum, altta verdiğim linkte Airbus A320'nin koltuk planı görünüyor. Kabaca 150 adet koltuk olduğu görünüyor, business sınıfıyla ortalama bilet fiyatını 400 tl'ye (iyimser yazdım bence ekonomideki koltuk sayısına göre) çektik varsayalım. 150x400 = 60.000 türk lirası. Günlük tek seferden kazanılan para bu arkadaşlar. Şimdi diyeceksiniz ki e giderleri düşersen 30-40 kar kalır işte ne güzel ama öyle değil hatta burada paranın tamamının kar kalması bile bi halta yaramıyor neden mi? 60.000 TL kabaca 11 bin dolar yapıyor. Uçağın bakımları çok iyi yapılıp 365 gün uçuşa çıktığını düşünürsek yıl sonunda 4milyon 15bin dolar para eder (gider falan hiç düşmüyorum tamamen kar sayıyorum)

şimdi Airbus A320 uçağımızla bu parayı yılda kazanıyoruz oh ne güzel değil mi? değil.
Airbus A320' nin bu yılki fiyatı 97 milyon dolar, iktisatla ilgilenenler bilirler ROI (Return On Investment) diye bi kavram vardır. Yatırım getiri şeklinde türkçeleştirelim, yatırım getirisi bir işe yatırdığınız parayı ne zaman artı değere çevireceğinizi gösterir. Peki bize yılda varsayımsal olarak 4 milyon dolar civarı kazandıran uçağımızı 97 milyon dolara alıp hiç bir giderimiz olmadan kaç yılda paramızı geri kazanıp artı değere ulaşıyoruz? Ortalama 25 YIL arkadaşlar.. 25 yıl sonra 0' a 0 oluyosunuz ,tam fit oluyosunuz, ve kar etmeye başlıyosunuz 25 yıl sonra ortada uçak kalabilirse tabi *

işte arkadaşlar benim sorunsalım budur. Hiçbir reklam giderini işçi maliyetini ve diğer maliyetleri hesaba katmadan hesaplamama rağmen 25 yıl gibi absürt bi örnek ortaya çıkıyor. Belki çok önemli bi detayı gözden kaçırıp burada saçmalamışımdır, belki iktisattan hiç anlamıyorumdur. Her türlü eleştiriye ve cevaplara açığım. Birisi aydınlatabilir mi?

Airbus A320 oturma planı linki; http://www.goklerdeyiz.ne..._Airlines_Airbus_A320.jpg

eski formula 1 oyunu

Teşekkürler dostum.

eski formula 1 oyunu

şuan ağlıyorum...

eski formula 1 oyunu

Yok mu yardımcı olacak kimse?

eski formula 1 oyunu

Buraya yazmak son şansımdı :(

eski formula 1 oyunu

Lütfen bulalım bu oyunu :(

eski formula 1 oyunu

yukarılara daha da yukarı.

eski formula 1 oyunu

Merhaba arkadaşlar sizlere çok önemli bir şey danışmak istiyorum eğer bulursanız beni kurtarmış olacaksınız * . Çooook Çok eskiden ben ilk okula giderken sanırım ilkokul 1 ya da 2 olması lazım her neyse o zamanlar bilgisayarlar populer olmaya başlamıştı bende aileme yalvar yakar pc aldırmıştım. Birgün okuldan döndüğümde bana tamtakır bi bilgisayar aldıklarını gördüm, o kadar sevinmiştim ki anlatamam hatta bilenler varsa kasamın şekli bmw modeliydi * neyse arkadaşlar pc gelmişti herşey hazırdı yıl ya 2004 ya da 2005 idi. Pcye oyun yükleyebilmek için o zamanlar Tansaş vardı bizim semtin merkezinde oraya gidip bi oyun dergisi almıştım afilli bişeydi ozamanlar birde her oyun dergisinde her hafta mutlaka bedava oyunlar içeren cdler olurdu * dergiyi alır almaz eve koştum ve cdyi takıp oyunları birer birer yüklüyordum. Derken bir formula 1 oyunuydu evet çok iyi hatırlıyorum bir formula1 oyunu yükledim ancak bu normal bir formula 1 yarışı oyunundan değildi mapleri çok farklıydı koca bi stad gibi bir yer düşünün yollar bi alttan girer bi üstten cıkardı çok saçma bi oyundu fakat grafikleride ozamana göre muhteşemdi arkadaşlar bu oyunu bi türlü hatırlayamıyorum yalvarırım yardım edin o anılarımı hatırlamayı çok istiyorum bana destek olmak için başlığı uplarsanız çok sevinirim nolur bulun bu oyunun ismini ne kadar arasamda bulamadım bir türlü :(((

2017 başkanlık referandumu anketi

2017 başkanlık seçimiyle alakalı bir anket oluşturdum katılmanızı rica ediyorum sözlükte üst sıralara gelsin sonuçları görelim.

http://www.strawpoll.me/12200857

ingilizcesi iyi olan yazarlar birliği

Yerde uzun süre kalmak kayıpları arttıracaktır.

13 mart 2016 ankara patlaması

Ntv habere göre 18 ölü 25+ yaralı varmıs.

filli boya reklamı

Şuan foxta şahit olduğum reklam daha doğrusu 8 mart dünya emekçi kadınlar günü'nü zamane savaşçı annelerimizden Elifçik'i ve kağnısını konu alarak hazırlanmış ve bu özel günü mümemmel bi şekilde kutladıklarını göstermiştir bizlere.

Teşekkürler Filli Boya.

tanrının olmadığı gerçeği

Yabancı bir tv programında sunucuya sormuşlar;
Soru sahibi: "Öldükten sonra yaşam var mı?"

Sunucu: "Evet var ama sen yoksun." demiş.

Bilmem anlatabildim mi bazı arkadaşlara.

alexis ruano delgado

Ben niyeyse bu adama hiç güvenemiyorum kesin şampiyonluk bu keko yüzünden gidecek.

sabah uyanınca ilk akla gelenler

Tabiki çoraplarım ya ne olacağıdı.

30 haziran 2016 ab ile vizelerin kalkması

Doğrulanmamış haberdir because henüz teklif dahi edilmemiştir sadece düşünülüyor. Çok düşünmeseler bari.

matematiğin en zevkli konuları

Şakaysa komik değil gerçekse hiç komik değil!

yazarların şu an dinlediği şarkılar

Afterhours der tek geçerim.

kapatılması gereken üniversiteler

Özel üniversiteler gereksiz diyenleri buyrun Yeditepenin hazırlığına beklerim. Öyle konuşmakla olmuyor canpare.