bugün

belki de güzel türkçemizin nacizane kelimelerinden biri. nereye istersen koy oluyor anasını satim.
aksine türkçenin ne kadar zengin olduğunu gösteren şeydir. her anlama gelebilir bu şey.
doğrudur. "ben bizim şey şey oldu mu diye sormak için aramıştım" gibi abuk cümlelere vesile olduğu için başı göklerde midir acaba şey'in.
(bkz: şeyini şey ettiğimin şeyi)
şey; "maymuncuk" tabiriyle anılan sözcüklerden biridir.*
yani; anlamı tam karşılamamkla birlikte çok fazla kullanılarak bir çok durumda kullanılan sözcüktür. dili yozlaştırır ve kelime dağarcığını daraltır. her dil de örnekleri mevcuttur.

bu kelimelere örnek şuan da aklıma gelen;
(bkz: olay)

olaya bak ya.
olayı çözdüm.
olay olduk.*

edit: imla
şey öyle birşeydir ki hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. yeri gelir şey diyerek bir cümlede anlatabileceklerimizi anlatırız, yeri gelir aklımıza gelmeyen bir kelime yerine kullanırız şeyi.

başlıkta yalan söylemiyo aslında şey kelimesi türkçeyi şeyediyo yani.*
şey şeye gidelim dedi gittik
şeysiz de olmuyor döndük.
şey kelimesinin türkçe'yi şey ettiği doğrudur. Ancak bu kelime bütün anlamsızlığına rağmen, her yerde kullanılabilmesinden dolayı çok fazla da anlam sahiptir. imdat freni gibi bir işlevi vardır. Cümlenin orta yerinde sıkışıp kaldığınızda hemen hızır gibi yetişir ve sizi kelime aramaktan kurtarıverir. Bu neden önemlidir aslında bu "şey" kelimesi. Ha kullanılmadığı zamanlarda daha güzel cümeleler ortaya çıkar ki dadından yinmez. *
mmm.. şey.. neydi? uff. söz öbeğinin türkçe anlam karşılığının olmaması benzer örnek;
yaa.. bişey sorcam uff dur neydi? hah şey.. evet görüldüğü üzre saçmalatır bu 3 harfli...