bugün

bundan 20 yıl kadar önce mahalle bakkallarında bulunan küçücük, üçgen şeklinde bir naylon içerisindeki kolonyadır.
hatırlanıyorsa hala, içindeki sıvının dünyanın en süpersonik tatlı şeyi olduğunu düşünüp yememek için zor tutuyorsak kendimizi, 90 larda çocuk olmuşsunuz demektir.
"oha ne yirmi yılı?" diyerek ilk tepkimi vermek istediğim, ardından da "anaaa hakketen lan bi zamanlar böyle bir şeyler vardı dimi?" diyerek son noktayı koyduğum enteresan icatlardan biridir.
avucun içine yerleştirmesi ve alkış pozisyonunda patlatılması halinde yarısından fazlasının yere döküldüğü kolonyalardır. *
halka cipslerin, uzun poşette kokteyl meyve suyunun, külahımsı ambalajda leblebi tozunun, kaymak helvanın, şişince tavşan olan balonların krallığında bir dönem derebeyi olmuş renkli objedir.
renkli renkli hoş olurdu. alkış yaparak patlatır her tarafın ıslanırdı. esans derdik biz.
(bkz: 81 doğumlu olmak)
(bkz: 90 larda çocuk olmak)
(bkz: eskidendi çok eskiden)*
güzel ve saf günleri hatırlatan kolonya.
meybuzumuzu yerdik arkasından elimizle patlattığımız küçük poşet kolanyayı ağzımızı silerdik.
görsel

eski küçük bakkallarda hala bulunmakta olan ama 90lı yıllarda güzel olan kolonyacıklardır.
ilkokul birde bizim bakkal amcanın yok pahasına sattığı kolanya çeşidi..
üçgen in bir köşesini dişimle itina ile patlatır, parmağımın arasına saklardım sonra. kime denk geldiyse direk gözüne sıkardım. hey gidin hey sözlük. yaşlandık.
olsada, sürünülüp mis gibi kokulasıdır. *
sivri köşesinden delinip arkadaşın ve sokaktaki çocukların üzerine fışkırttığımız kolonyadır. okul önlerine gelen amcalardan alırdık.
Hani renkli renkli. Tatlarıda bir acayip kolonyaya benzemiyor onların.
ağabeyimle en büyük zevkimiz bunları alıp patlatmaktı. mavileri o pembeleri ben. *
çocukluğa, çocukluğuma dair en belirgin hatırladıklarımdan biri bu. cino ve lira çikolataların haricinde.

bi tek ben biliyorum sanıyordum bunu.

turuncu ve mavi renklerinin kokusu tütün kolonyasını hatırlatsa da o zamanlar bıraktığı etki bambaşkaydı.
geçmişi hatırlatan kolonyadır. kırtasiyelerde/bakkallarda bulunan en ucuz şeydi vaktiyle.
90ların kolonyası. ne severdim renk renk alırdım. kokusu güzel değildi ama vazgeçemezdim.
çocukluğumda koleksiyonunu yaptığım kolonyadır. *
insana yaşlandığını hatırlatan bir engezdir.
daha o kolonyaları alıp, alıp içtiğimiz günler dün gibi, oysa 20 yılı aşkın süre geçmiş.
90' ların çocukluk anılarına ket vurdurttu bir anda.
şimdilerde pek rastlamadığımdır.
acil durum kolanyasıdır.