bugün

En az 25 olmalı. Çoluk çocuğu üniversiteye alıyorsunuz.
Tövbe Estağfurullah...
önce biraz hayatını yaşasın di mi? o ne öyle lise bitiyor hemen üniversite. yazık.
18 idim şahsen. 24 te çıkmayı ümit ediyorum.
Ulan gören de sanır ki her 22 yaşında Üniversite bitiren "vasıflı" oluyor? Ben daha çok tecrübe yaşasın diye en az 24 olmalı diyorum.

22 yaşında bilgisayar mühendisliği mezunu var, dosya açıp içine dizin girmesini bilmeyen.
Tabi sizin gözünüzde bu "Üniversite mezunu" olduğu için 25 deyince "ulan 25 de girsek 30 da mezun olsak ne zaman evleneceğiz" demeye başlıyorsunuz. Evladım, çocuğum benim saf kuzum 22 yaşında mezun olunca bir halt olmuş olmuyorsun ki? Problem orada. Ülkenin yarısından çoğu üniversite mezunu? E sonuç?

Sonuç %50 işte! Ağzımı açtırmayın benim, 22 yaşında mezun olan her insan sanki gerçekten o Üniversiteyi hakkıyla okumuşmu ki? Yok.

22 yaşında çömez mezun yerine 30 yaşında mezun ama işi bilen insanlar gerek.
Eğer bu bir makine mühendisliği ise giriş yaşı 20 çıkış yaşı daha tespit edilemiyor...
Ygs ve lys'ye girdiğim ilk sene yani 18 yaşında girdiğimdir. 23 yada 24'te bitiricem.
18'de girdim.
23 yaşındayım.
26 yaşında mezun olacağım.
ilk sinav tecrubemle sinava girdim belki bir yil daha hazirlansam daha guzel bir yer kazanabilirdim ama kismet olmadi 18imde girdim 4 yilda muhendisligi bitirip 22de mezun oldum.
22ymis 25miş tartışmaya gerek yok bence. Bu insanın içinde olan bir mesele, 21 yaşında mezun olup 2 sene içinde büyük işler yapan arkadaşım da var, 30 yaşında mezun olup saçma sapan işlerle uğraşan da veya tam tersi.

Benim tercihim genç bir mezun olacaktır ama. Sebebi ise en azından kendi aldığım eğitim açısından düşünürsem elektriğe ilgili olan herhangi birisi en fazla 5 senede elektrik mühendisliğini bitirebilir. Ben bu sistemin içinden geliyorum çünkü. Ben de 22 yaşımda mezun oldum ve 2 senede çok iyi işler yaptım, yıllarca çalışıp da benim kadar konuya hakim olamayan insanlar var(bu biraz da işi yaptığım yerle alakalı tabi). Benim neredeyse yüksek lisansım bitecek, benden önce başlayıp da daha kredilerinim yarısını veremeyenler var. Şimdi bu adam mezun olunca daha bilgili ve süper eğitimli olacak öyle mi?

Kısacası bu başlığa uzatmalı, çift dikiş gidenler vs toplanmış ki çoğunluk gençleri küçümsemeye çalışıyor. Deneyimsiz 22 ve 30 yaşındaki 2 kişi gelse öncelik askerlik şartı dışında her zaman 22nindir, bunu unutmayın.
Sistemin kötülüğünden yakınılması gereken konudur. ortada 5 yaşında ilk okula başlatılabilen bir sistem mevcut. Sisteme göre ilerlenildiğinde bir çocuğun üniversiteye giriş yaşı 16-17(max)dir. Bu bazı çocuklar için sıkıntılı bir durumdur. Malesef bazı çocuklar 16-17 yaşlarında henüz kimlik gelişimlerini tamamlayamamış oluyorlar. üniversite de Farklı şehri yazanlar için basit sıkıntılardan bahsedeyim, eve çıkmak isteyen birisi 18 yaşını doldurmadığı için sözleşme üstüne alınmaz, kendi kredi kartını çıkartamaz.... gibi gibi en basiti bunlardır.