bugün

2-3 ay sonra yaşayacağım deneyim. o zamanlar gelsin belki editlerim.
Her suratiniza gulenin yanına gitmeyin.
heyecanlı ve şaşkın geçen günlerdi.
ilk bir hafta okulun kapısının önünden bile geçmemiştim.

ikinci hafta sınıfa girdim herkes kaynaşmış geçtim bir yere oturdum. yeni tip her zaman ilgi çektiği için herkes benimle kaynaşmaya çalıştı, bir kısmıyla kaynaştım bir kısmıyla kaynaşmadım.
Hayatımda geçirdiğim en berbat günlerdi.
Biraz ergence olacak ama genede öğrensin çocuk. Kızlar falan teklif etmiyor, her gün parti yapıp kopmuyursun, sana bankacılar öğrenciye yönelik kredi kartı kakalıyorlar onu odeyeyim derken üniversite bitiyor neredeyse ilk gün olmasa bile ilk hafta öğrenirsin.
kampüs içinde garip garip dolaşmak. fakülte binasını keşfetmek. otobüs numaralarını öğrenmek. on gün sonrasında ise parasız kalıp telaşlanmak.
Dert eden arkadaşlar için, Herkes siz gibi zaten.
Gençler Türkiye'nin neredeyse her ilinden gelen insanlar göreceksiniz ortak amaç eğitim almak fazla kasmayın.
Not: Arkadaşsız kalırım korkusuyla hoşlanmadığınız biri ile bile takılmaya kalkmayın.
En ÖNEMLi NOT: Okulu kazanıp gidip ben buraları sevmedim yea beğenmedim bu ne mk falan demeyin! En nihayetinde neresi olursa olsun tercihi yapan sizsiniz çok fena bozarlar insan içine çıkamazsınız.
salak salak dolanıldığı mevzudan bir haber olunulduğu günlerdir. ilk gruplar halinde dolaşılır sonraki günler ayrılır. değişiktir ama tatlıdır. özlüyor insan. evet.
Havuz muhabbeti gibi başta soğuk girince alışıyorsun.
10-15 kişi gezenler oluyor.Yapmayın öyle şeyler.Üniversiteliyiz diye yatmayın çimlere bide.
Kantine bir girişim vardı, öz güven tavan yapmış, elde Ericsson 688, saçta yarım kilo jöle vardı.

Çok kalabalıktı çıktım sonra.
görsel
Suan sitresini yasamaya başladiğım günlerdir.. adaptasyon sorunu yaşayan biri olarak oldukça güç olacak gibi. Bir kaç ay sonra editleyeceğim.
Okuldaki oryantasyon programı ile başlayan günlerdir. Akabinde kaybolmamak için travmay rayları takip edilerek en yakın bim ya da A101 falan aranır. Şuursuz bir alışveriş bir tırnak makasına 5 lira verilmesine sebep olabilir. Yemek için Fast food mekanlarına dadanılırsa da ailenin sıkışma diye verdiği kart maksimum bir ayı bulmadan biter.

Sonra aaaa burada devamsızlık her ders için ayrı takip ediliyormuş diye her geçen gün daha az okula gidilir falan... Genel kanı ise hiç değişmez: hani üniversiteye kapak atınca gerisi kolaydı?
Öncelikle insan yemiyoruz çok çekingen olanlara duyurulur. Öyle ortada ürkek ceylan gibi gezmeyin.
Herkes yabancı birbirine. Bir sen yalnızmışsın gibi kendini kötü hissedersin. Boş boş muhabbetler döner. Ha bir de karı kız kesersin bol bol.
Editleyecegim bi sure sonra.
hiçbir esprisi olmayan günlerdir. zaten ilk gün sıkıcı bir konuşma ve kısa bir oryantasyonun ardından serbest kalırsınız.

ilk entrydeki sorular taşşağna mı sorulmuş anlayamadım ama belki aramızda mevzuya o kadar yabancı olanlar vardır diye ben yine de cevaplayayım.

(lisedeki kurallar var mıdır acaba, zil çalıyormudur ders saatinde, geç kalınca hocadan özür dileniyor mudur gibi...)
üniversitede zil falan çalmaz. yani "hocam zili duymamışım o yüzden geç kaldım." mazereti de bir boka yaramaz. ve adab-ı muaşeret diye bir şeyden haberiniz varsa geç kalınca özür dilemeniz gerekir.

(bir de nasıl giyinmek gerekir üniversitede makyaj filan nasıl olmalıdır bunlar hep merak konusu.)
eğer kadınsanız mümkün olduğunca kısa etek ve göğüs dekolteli kıyafetler giymelisiniz.

(ayrıca şimdiye kadar istanbulda yaşarken istanbula puan yetmeyip çevre illere tercih yapacağım hayat tarzı çok farklı mıdır bu da merak konusu.)
aynı şehirdeki semtlerde bile farklılıklar varken şehir değiştirince de bazı farklılıklar olacaktır. ama uç bir yaşam tarzınız yoksa hiçbir şehirde yadırganmazsınız.

başvuru işlemleri için de kyk' nın sitesini takip edin.
fakülte kapısında ilk tanıştığım insanla hemşeri ve aynı bölümden olmamızın şaşkınlığını yaşamıştım.
3 yilda 3 universite degistirerek bol bol yasadigim gunlerdir.
Milletle baya kaynasmıstım. Yazdığım kızın sevgilisi olmasaydı iyiydi sonra arkadaş olduk. Bazı olaylar olunca tartıştık bir daha konuşmadık.
Çok lanet bir gündür. erkeksen erkek grubunun yanına gidip bahçede 15 kişiyle falan dolaşmalar.
Benim net hatırladıģım hocalar gelince ayağa kalkmaya yelteniyordum. 13 senedir otur kalk otur kalk bi tarafımız alışmıştı. Onun dışında gayet normal seyir etti.
8-9 yıl oldu hiç bi esprisi yok, sadece güzel kız var mı, yakışıklı erkek var mı diye bakılır bir de ilk günler herkes bir biri ile takılır sonra gruplar ayrılır.